Stanisław Oślizło bohaterem wystawy w Muzeum Miejskim

16.10.2019

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę poświęconą Stanisławowi Ośliźle, legendzie zabrzańskiego Górnika. Wieloletni kapitan jedenastki z Zabrza, z klubem tym zdobył 8-krotnie mistrzostwo Polski oraz 6-krotnie Puchar Polski. W reprezentacji narodowej rozegrał łącznie 57 meczów.

W wernisażu, który odbył się 15 października, udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu Elżbieta Dębowska oraz wiceprezes Górnika Zabrze Dariusz Czernik.

– Górnik Zabrze jest wpisany w DNA miasta – mówiła na otwarciu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Pana postać i wielka drużyna, której był pan kapitanem, jesteście legendą klubu i piękną kartą zapisaną w jego historii. Wracamy do niej z dumą i wzruszeniem.

Stanisław Oślizło jest również jedynym polskim zawodnikiem, który zdobył bramkę w finale europejskich pucharów. Do Górnika Zabrze trafił z Ruchu Chorzów w 1960 roku. Zagrał z nim 396 meczów, w tym 296 ekstraklasowych, zdobył sześć goli, z czego trzy w lidze. Do dziś pracuje w klubie angażując się w życie miasta i klubu, wspierając wiele inicjatyw, m. in. w zakresie rozwoju talentów piłkarskich młodzieży.

Na wystawie, która czynna będzie do 30 listopada, można zobaczyć oryginalne trofeum Pucharu Polski, medale za mistrzostwo Polski, trofeum Złotego Buta, ponad 100 niepublikowanych dotąd zdjęć dokumentujących karierę i prywatne życie Stanisława Oślizło, buty, koszulki i wiele innych pamiątek.