Konferencja naukowa "ECMO daje czas"

09.10.2019

Dzisiaj, w podziemiach zabytkowej kopalni Giudo, z inicjatywy pacjentów, odbyła się konferencja naukowa „ECMO daje czas” organizowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W konferencji wzięli udział m. in. prof. Marian Zębala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, zastępca prezydenta miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, Dyrekror Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk. O życiu po ECMO mówił m.in. były pacjent ŚCCS Piotr Świtała.

ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) jest metodą pozaustrojowego wspomagania krążenia i oddychania. Technika ta około 30 lat temu trafiła do oddziałów intensywnej terapii i służy leczeniu pacjentów z najcięższymi postaciami ostrej niewydolności oddechowej. W Polsce ECMO jest coraz szerzej wykorzystywane, a Śląskie Centrum Chorób Serca jest jednym z pionierów i liderów tej metody. Dzięki tej metodzie, wielu pacjentom uratowano życie. Ci, którzy osobiście doświadczyli tego jakim wspaniałym wynalazkiem jest ECMO, mówili o tym podczas konferencji w kopalni Guido. W trakcie spotkania rozmawiano o perspektywach rozwoju tej metody w Polsce. Po raz pierwszy w naszym kraju spotkanie dotyczące ECMO odbyło się z inicjatywy pacjentów uratowanych za pomocą tej metody leczenia.