Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Śląskiej

03.10.2019

Już po raz 75. na Politechnice Śląskiej rozbrzmiało uroczyste „Gaudeamus Igitur”. Tym samym rok akademicki 2019/2020 został oficjalnie zainaugurowany. Uroczystość z udziałem władz uczelni, zaproszonych gości, pracowników i studentów odbyła się 2 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślał, że uczelnia swoją siłę czerpie z tradycji i potencjałów przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji Górnośląskiej, najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej. – Czas pokazuje, że znakomite wzorce przedwojennej Politechniki Lwowskiej znacząco przyczyniły się do ukształtowania współczesnego potencjału naukowo-badawczego naszej Alma Mater – mówił prof. Arkadiusz Mężyk. – Z dumą podkreślamy więzi z tą znakomitą uczelnią i nieustająco czerpiemy z jej spuścizny. Dla wspólnoty Politechniki Śląskiej to nie tylko korzenie Uczelni, lecz także zbiór ponadczasowych wartości etycznych i postaw moralnych, które nieustannie musimy pielęgnować i przekazywać naszym studentom.

W uroczystej inauguracji udział wzięli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister Michał Woś, władze Politechniki Śląskiej na czele z rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem, zaproszeni rektorzy polskich uczelni wyższych, samorządowcy, pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej. W imieniu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik w uroczystości uczestniczył również zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski.

Wydarzenie nie mogło się obyć bez uroczystej immatrykulacji studentów pierwszego roku. W 2019 r. naukę w murach Politechniki Śląskiej rozpoczęło blisko 6500. Prof. Arkadiusz Mężyk wręczył indeksy tym, którzy dostali się na studia z najlepszymi wynikami.

Rozpoczęcie roku akademickiego było także okazją do odznaczenia najlepszych absolwentów Politechniki Śląskiej 2018/2019 medalami Omnium Studiosorum Optimo. Kolejny raz wręczono Nagrodę Rady Społecznej PŚ za interdyscyplinarność i społeczne zaangażowanie w pracy naukowej. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student – Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski, Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla. Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienie dla najlepszego absolwenta specjalności lotniczych.

Wykład inauguracyjny pt. „Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej” wygłosił prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008, doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej.

– Politechnika Śląska wniosła trwały wkład w przemiany cywilizacyjne naszego regionu, nie tylko jako ważny ośrodek myśli technicznej, lecz również centrum kształcenia ludzi otwartych na wyzwania współczesności – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Najlepiej świadczy o tym fakt, że prężnie działające w Zabrzu wydziały Organizacji i Zarządzania oraz Inżynierii Biomedycznej są budzącymi uznanie wizytówkami naszego miasta.