Za nami 97. Urodziny Miasta Zabrze

30.09.2019

W ub. weekend świętowaliśmy 97. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprosili z tej okazji mieszkańców i przyjezdnych gości na Barwną Paradę oraz Skarbnikowe Gody, które odbyły się 28 września, a także na Koncert Galowy do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który zorganizowano 29 września. Tradycyjnie też, w Kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 23. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.

Dwudniowe świętowanie zainaugurowały Skarbnikowe Gody – impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tradycyjną Barwną Paradę poprowadził ulicami naszego miasta legendarny Skarbnik wraz z Orkiestrą Muzeum Górnictwa Węglowego. Wzięli w niej udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jak co roku podczas imprezy nie zabrakło konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem: „Superbohaterowie”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje tłumnie podziwiali widzowie, a najładniejsze z nich zostały nagrodzone w ramach Skarbnikowego Konkursu. 

W samo południe na parkingu CH Platan rozpoczął się Piknik Rodzinny, który trwał do późnych godzin wieczornych. Program imprezy to każdego roku bogata mieszanka muzyki, wydarzeń artystyczno-kulturalnych, nauki i rozrywki. Nie inaczej było i tym razem – na dużej scenie wystąpili młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami oraz miasteczko atrakcji. Nie zabrakło też stoisk edukacyjno-kulturalnych oferujących ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.

Ciekawostką Pikniku był Festiwal Kolorów, a niewątpliwą atrakcją – koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowy pokaz sztucznych ogni. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej, który zagrał swoje stare i nowe utwory dla licznie zgromadzonej publiczności. Skarbnikowe Gody zakończył pokaz sztucznych ogni.

Niezapomnianym przeżyciem dla publiczności, która zgromadziła się 29 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu był też z pewnością Koncert Galowy z okazji Urodzin Zabrza. Kierownictwo muzyczne nad imprezą sprawował Sławomir Chrzanowski – dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zaprezentowała największe przeboje od Pucciniego do Sinatry. Towarzyszyły im zespoły Sopranissimo oraz Tre Voci, czyli trzy wokalistki – Agnieszka Adamczak, Joanna Horodko, Agnieszka Sokolnicka, oraz trzej tenorzy – Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj, Wojciech Sokolnicki.

Koncert urodzinowy był też tradycyjnie okazją do wręczenia nagród prezydenta Zabrza w dziedzinie kultury. W tym roku otrzymali je: Chór Lutnia w Zabrzu-Pawłowie, któremu prezesuje Kazimiera Trombala, a dyryguje Jadwiga Wandiger za 100-letnią działalność artystyczną na rzecz społeczności lokalnej, krzewienie tradycyjnych wartości i integrację międzypokoleniową; Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza, za upowszechnianie kultury śląskiej, działalność edukacyjną, muzyczną i promowanie miasta praz dr inż. Zbigniew Barecki – za długoletnią działalność na rzecz ochrony dziedzictwa poprzemysłowego.

W koncercie udział wzięli m.in.: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele świata nauki, z owacyjnie witanym dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marianem Zembalą przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar, zabrzańscy radni. Obecni byli również przedstawiciele miast partnerskich (Sangerhausen, Seclin, Lund, Rovereto, Równe, Kalinigrad i Essen).

– W imieniu polskiego rządu składam pani prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik wyrazy uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, a wojewoda śląski Jarosław Wieczorek dołączając się do życzeń podkreślił bardzo duży wkład prezydent w tworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Patrzymy z szacunkiem w przeszłość naszego miasta, rewitalizując obiekty poprzemysłowe, osiedla patronackie, a jednocześnie inwestujemy w nowe technologie i edukację. Dzisiaj Zabrze to miasto kultury, nauki, turystyki, sportu i medycyny – dodała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.