Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Zabrzu ma już 35 lat

26.09.2019

25 września Oddział Miejski w Zabrzu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków obchodziło jubileusz 35-lecia działalności oraz Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, którego motywem w latach 2018-2019 jest „Rodzina i cukrzyca”.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym m.in. zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, współpracujący ze stowarzyszeniem lekarze i farmaceuci, zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe z Zabrza i sąsiednich miast, a także osoby wspierające chorych na cukrzycę oraz członkowie PSD z rodzinami.

– Stowarzyszenie działa prężnie od lat, wspierając osoby chore na cukrzycę i edukując zabrzan pod kątem profilaktyki tego schorzenia – stwierdził podczas spotkania wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski. – Jesteście Państwo przykładem, że mądrze postępując można z cukrzycą prowadzić satysfakcjonujące, aktywne życie.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie medali okolicznościowych, dyplomów, podziękowań i tytułów „Przyjaciel diabetyka” członkom stowarzyszenia i zasłużonym gościom. W gronie nagrodzonych znaleźli się m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej UM Zabrze Czesława Winecka oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Mieniem UM Zabrze Anna Wyleżoł. Medal okolicznościowy z okazji 35-lecia PSD w imieniu prezydent Zabrza odebrał wiceprezydent Lewandowski. Dyplomem uhonorowano również Czesława Zdechlikiewicza z Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu.

– Wszystkich, którzy niosą pomoc potrzebującym i współpracują z nami przez długie lata, pomagając w codziennej pracy, jaką wykonujemy na rzecz ludzi chorych i całego społeczeństwa, staramy się nagradzać odznaczeniami, dyplomami, podziękowaniami i po prostu słowem „dziękuję” – podkreślała prezes zabrzańskiego oddziału PSD Elżbieta Godyń. – Zasilacie nas Państwo cennymi radami, ogromną wiedzą i również pozytywną energią jakże potrzebną do funkcjonowania naszego stowarzyszenia.

 Uroczystość uświetnił pokaz kapeluszy członkiń Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które przygotowały na tegoroczny Dzień Kapelusza. Jubileusz zakończył wykład prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Strojka, specjalisty z zakresu chorób wewnętrznych, diabetologii i hipertensjologii. W trakcie spotkania wykonywano też profilaktyczne pomiary poziomu cukru we krwi.