Zabrze przestrzenią rozwoju

Za nami VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

20.09.2019

Wczoraj, w klimatycznych wnętrzach zabytkowej kopalni Guido, odbył się finałowy koncert VII Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. Podobnie, jak w przypadku poprzednich edycji, tak i tym razem, nie mogło się obyć bez niestandardowych wydarzeń prezentowanych 320 metrów pod ziemią. 19 września słynną już interpretację „Kontrabasisty” Patricka Süskinda przedstawiła tam osobowość z pewnością wyjątkowa – Jerzy Stuhr.

– Była to świetna okazja do popularyzacji tego nieco zaniedbywanego, a tak ważnego w partiach orkiestrowych kompozycji Pendereckiego instrumentu – stwierdził dyrektor festiwalu Jurek Dybał, który podczas tego koncertu osobiście zadbał o muzyczną prezentację kontrabasu w osnowie twórczości patrona wydarzeń. W programie usłyszeliśmy: Duo concertante na skrzypce i kontrabas oraz Serenada na 3 kontrabasy Krzysztofa Pendereckiego, a także Kavalkade Michela Rotha.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainaugurowano 14 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu w obecności samego Mistrza – Krzysztofa Pendereckiego. W programie koncertu znalazły się nst. utwory: IV Symfonia „Adagio” oraz Adagio z II Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, Mazur z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki oraz IV Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Przed publicznością zgromadzoną w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zaprezentowali się znakomici muzycy Sinfoniety Cracovi pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego oraz wenezuelskiego dyrygenta światowej sławy – Rafaela Payare’go.

Wśród gości przybyłych na koncert inaugurujący VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego nie zabrakło wielu znamienitych gości, w tym m.in.: żony Mistrza – Elżbiety Pendereckiej, przedstawiciela rządu amerykańskiego Raymonda White’a, przedstawicieli zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar, śląskich parlamentarzystów i in.

Dzień później, również w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyły się dwa wydarzenia – o godz. 14.00 można było zapoznać się z budową organów Camerona Capentera, a o godz. 19.00 wziąć udział w koncercie, w trakcie którego Carpenter przedstawił słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i – oczywiście – Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które artysta przywiózł do Zabrza. Wybitny organista wystąpił z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie znalazły się: „Trzy utwory w dawnym stylu” oraz „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego, Koncert organowy z towarzyszeniem orkiestry Georga Friedricha Haendela, Toccatta i Fuga Johana Sebastiana Bacha, Oblivion Astora Piazzolla, Wokaliza op. 34 no. 14 Sergiusza Rachmaninowa, Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll Francisa Poulenca oraz Uwertura do operetki „Kandyd” Leonarda Bernsteina.