W Zabrzu trwa konferencja poświęcona uzależnieniom behawioralnym

18.09.2019

W Zabrzu trwa regionalna konferencja „Uzależnienia behawioralne wyzwaniem teraźniejszości i przyszłości”. Wydarzenie organizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Urzędem Miejskim w Zabrzu.

W pierwszej części konferencji poświęconej tematowi „Problemowego i patologicznego hazardu – specyfice zjawiska” z wykładami wystąpią: dr n. hum. Lidia Godzwon, która opowie o uzależnieniu od hazardu i nasileniu tego zjawiska w Polsce na tle obowiązujących regulacji prawnych rynku gier hazardowych oraz Agnieszka Duda, która skupi się na patologicznym hazardzie – specyfice tego zjawiska z uwzględnieniem skutecznych metod pomocy i psychoterapii.

– Powinniśmy wszyscy w ramach naszych kompetencji zastanowić się nad możliwymi do podjęcia działaniami profilaktycznymi i terapeutycznymi, by podjąć skuteczną walkę z psychicznymi chorobami cywilizacyjnymi – stwierdziła w trakcie uroczystego rozpoczęcia konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Niech dzisiejsza konferencja stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń w dyskusji o wyzwaniach, jakie stawiają przed samorządem nowe rodzaje uzależnień.   

„Nie tylko hazard – czyli zwrócenie uwagi na inne uzależnienia behawioralne” to tytuł drugiej części konferencji, w trakcie której będzie można wysłuchać wykładów: dr. n. hum. Lidii Godzwon („Technologiczne uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”), Magdaleny Smaś-Myszczyszyn („Pornografia wśród Dzieci i młodzieży – czy szkodzi?”) oraz Katarzyny Kucewicz („Zakupoholizm – czy tylko problem współczesnej kobiety?”).

O godz. 15.30 rozpocznie się debata pt. „Co w regionie? Czy zmierzamy w dobrym kierunku?”. Wezmą w niej udział: Adam Frąc, Piotr Sobczak oraz Jan Szulik, a moderatorem będzie Małgorzata Kowalcze. Będzie można posłuchać m.in. o roli samorządów w realizacji zadań w obszarze profilaktyki uzależnień behawioralnych czy też różnych metodach i podejściach terapeutycznych stosowanych w leczeniu hazardu.

Konferencja odbywa się w hotelu Diament przy ul. 3 Maja 122 A w Zabrzu.

Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa śląskiego, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.