Przejazd rowerowy z okazji Dnia Bez Samochodu

18.09.2019

Od lat pomiędzy 16 a 22 września europejskie miasta świętują Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności (ETZM). Jego ostatnim dniem jest Dzień Bez Samochodu. Zabrzanie będą mieli okazję przyłączyć się do obchodów Dnia Bez Samochodu uczestnicząc w przejeździe rowerowym śladem trzeciego etapu tegorocznego Tour de Pologne.

ETZM ma na celu promocję rozwiązań w kierunku polepszenia zdrowia publicznego i jakości życia poprzez propagowanie czystej mobilności i zrównoważonego transportu miejskiego.

Zrównoważone formy transportu to przede wszystkim poruszanie się na piechotę, rowerem oraz transportem publicznym, przy jednoczesnym ograniczaniu wykorzystania samochodu. W dobie coraz częstszych rozmów o obecnym kryzysie klimatycznym warto zastanowić się, jak każdy z nas może ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko, w którym żyje.

W tym roku oprócz inicjatyw miejskich i metropolitalnych organizacje społeczne podjęły się przeprowadzenia przejazdu rowerowego śladem trzeciego etapu tegorocznego Tour de Pologne. Gliwicka Rada Rowerowa, Zabrzańska Masa Krytyczna i Wycieczki Rowerowe Śląsk zapraszają wszystkich chętnych do udziału w imprezie. Dystans o długości 18 kilometrów pokonamy w średnim tempie 10-15 km/h umożliwia niemal każdemu przejazd i własnych siłach. Organizatorzy zapraszają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, ponieważ przejazd będzie przyjazny także nieco słabszym uczestnikom. Tempo grupy zostanie dostosowane do najmniejszych rowerzystów.

Pokażmy, że rower jest bardzo ważnym studiem transportu polepszającym jakość życia w miastach – zachęcają organizatorzy. 

Przejazd zaplanowany został na niedzielę, 22 września. Rowerzyści ruszą o godz. 10.00 z Zacisza Leśnego w Knurowie, natomiast zakończą przejazd ok. godz. 11.30 przy Arenie Zabrze. Bezpieczeństwo uczestnikom zapewniać będzie Policja i Ochotnicza Straż Pożarna. Zapowiada się przyjemna wycieczka w niedzielne przedpołudnie.

Dodatkowe informacje:
* https://www.facebook.com/events/512620699501700/ (wydarzenie na FB)
* https://www.bikemap.net/en/r/4855111/ (dokładna tras przejazdu)