Biblioteka w Kończycach ma nową siedzibę

17.09.2019

16 września Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu zainaugurowała oficjalnie swoją działalność w nowej siedzibie. Obecnie placówka mieści się przy ulicy Paderewskiego 35 w Kończycach. Warto wspomnieć, że filia MBP działa w tej dzielnicy od 1952 r.!

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli m.in.: przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz dyrektorem Biura Prezydenta Miasta Janem Pawluchem, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasz Iwasiów, pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień Jan Szulik, naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM w Zabrzu Dorota Szatters, kierownik Filii nr 9 MBP w Zabrzu Kornelia Pielot, a także zabrzańscy bibliotekarze i mieszkańcy dzielnicy.

– Jak głosi znane, chińskie przysłowie, kiedy czyta się nową książkę, to tak jakby się znalazło nowego przyjaciela, a gdy sięga się po książkę, którą już się czytałoto tak jakby spotkało się ze starym przyjacielem – mówił podczas uroczystości Jan Pawluch.

Dyrektor Tomasz Iwasiów przypomniał, że kończycka filia, która istnieje od 1952 roku, przeniosła się do czwartej w swej historii siedziby. Wszystkie mieściły się przy ulicy Paderewskiego. W pierwszej, pod numerem 101, biblioteka funkcjonowała najdłużej, bo około 40 lat. Ostatnia mieściła się w przedszkolu przez prawie 20 lat. Obecnie zajmuje lokal, który przed laty był rodzinnym domem prof. Floriana Śmiei – wybitnego iberysty pochodzącego z naszego miasta.

Poświęcenia pomieszczeń bibliotecznych dokonał ks. Andrzej Żmuda, proboszcz Parafii Bożego Ciała w Zabrzu. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał Gigi and Her Boy’s Band.

Nowa lokalizacja spodobała się najwyraźniej mieszkańcom. Od sierpnia, kiedy biblioteka działa pod obecnym adresem, zapisało się do niej więcej nowych czytelników, niż w całym ubiegłym roku.