97. Urodziny Miasta Zabrze

03.09.2019

W tym roku mija 97. lat od momentu, gdy Zabrze otrzymało prawa miejskie. Rocznicę tego wydarzenia świętować będziemy w ostatni weekend września. Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Zabrzu zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody oraz Piknik Rodzinny, które zorganizowane zostaną 28 września. Natomiast dzień później, 29 września, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się Koncert Galowy. W tym samym dniu, w kościele pw. św. Kamila odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 97. rocznicy nadania praw miejskich oraz 23. rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze.

28 września – Skarbnikowe Gody

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 28 września. Imprezę zainauguruje Barwna Parada, która ruszy z ul. Dubiela o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Superbohaterowie”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.
Przemarsz zaplanowano tym razem nst. ulicami: Dubiela, Wolności, Karola Miarki, Religi, CH Platan.

28 września – Piknik Rodzinny

Parking CH Platan, położony w ścisłym centrum miasta przy placu Teatralnym, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 12.00 i potrwa do godz. 20.30, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Wśród atrakcji nie zabraknie stoisk edukacyjno-kulturalnych, wesołego miasteczka z dmuchańcami, karuzelami i trampolinami, animacji dla całych rodzin, pokazów fizyczno-chemicznych oraz biologiczno-geologicznych, konkursów dla rodzin z nagrodami czy też strefy gastronomicznej. Dzielnicowy Ośrodek Kultury poprowadzi Warsztatownię pomysłów, a Forum Razem przygotuje targi aktywności obywatelskiej. Nie zabraknie też Zakątka Zwierzątek, do którego zaprosi Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Psitul mnie”. Kolejny raz podczas Pikniku Rodzinnego zagości także Festiwal Kolorów.

Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym nie zabraknie koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. W programie Pikniku znajdą się koncerty zespołów Autentikos oraz Need for Strings. Gwiazdą wieczoru będzie ENEJ.

Wstęp tradycyjnie wolny.

29 września – msza św. w intencji miasta

29 września o godz. 12.15 w kościele św. Kamila odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 97. rocznicy nadania praw miejskich oraz 23. rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze.