Obchody Dnia Działkowca w Zabrzu

02.09.2019

W miniony weekend w naszym mieście hucznie obchodzono Dzień Działkowca, który co roku jest okazją do wyrażenia wdzięczności działkowcom za ich pracę, a także podziękowania za zebrane plony.

Tym razem świętowano na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Webera, ROD „Nasza Palma” oraz ROD „Tulipan”. ROD im. Webera połączył obchody Dnia Działkowca z inauguracją dożynek. Podczas spotkania z udziałem Krzysztofa Lewandowskiego, zastępcy prezydenta miasta Zabrze, wręczono okolicznościowe odznaki oraz wyróżnienia za wzorowe użytkowanie działek. Z udanych plonów cieszyli się również uczestnicy dożynek zorganizowanych w ROD „Nasza Palma” oraz ROD „Tulipan”.

Warto pamiętać, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu ogrody działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.

– To piękne oazy zieleni, które pełnią wiele ważnych funkcji zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i działań społecznych. Są miejscem odpoczynku po pracy, integracji z sąsiadami, a wśród starszego pokolenia także satysfakcjonującej pracy na świeżym powietrzu, przynoszącej obfite plony – mówił podczas uroczystości Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Zabrze.