Wykład z okazji 130. rocznicy powstania pierwszego polskiego związku zawodowego

23.08.2019

 23 sierpnia, w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, odbył się wykład ks. Ireneusza Tatury nt. „Stosunku Związku Wzajemnej Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich do władzy państwowej w latach 1889-1991”.

Wykład odbył się z okazji 130. rocznicy powstania ZWP. Podczas wydarzenia zabrzański samorząd reprezentowała naczelnik Wydział Kultury i Dziedzictwa Dorota Szatters.

Związek Wzajemnej Pomocy Robotników Chrześcijańskich (ZWP) powstał 25 sierpnia 1889 z inicjatywy Adama Napieralskiego, ks. Stanisława Radziejewskiego i Bronisława Koraszewskiego, jako pierwsza polska masowa organizacja o charakterze związku zawodowego. 15 stycznia 1890 uruchomiono stałą kancelarię w Bytomiu, gdzie mieściła się siedziba związku.

Związek posiadał własny organ prasowy redagowany przez bytomską redakcję "Katolika". Do zarządu związku weszli górnicy: Jan Sydorczyk, Urban Działach, Karol Duda oraz kupcy: Jan Paul i Franciszek Socik.  ZWP od początku swego istnienia działał w interesie robotników, udzielając swym członkom porad prawnych, na łamach tygodnika "Praca" jak również udzielając wsparcia finansowego poprzez zakładanie kas pieniężnych. ZWP działał przez 20 lat, aż do połączenia się ze Zjednoczeniem Zawodowym Polskim w 1909 roku.