Zabrze przestrzenią rozwoju

Już w sobotę – dożynki w ROD "Biała Róża"

16.08.2019

Już w najbliższą sobotę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Biała Róża" przy ul. Kalinowej odbędą się doroczne dożynki. Będzie to okazja do podziękowania działkowcom, dzięki którym każdego roku nasze zabrzańskie ogrody pięknie rozkwitają i swoją malowniczością zdobią nasze miasto.

O godz. 16.00 zaplanowano wręcznie nagród i wyróżnień, a także odznak i legitymacji "Zasłużony dla ROD". Natomiast o godz. 17.00 rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce na żywo. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie licznych atrakcji i niespodzianek.

Warto przypomnieć, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu Rodzinne Ogrody Działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.