Zabrze przestrzenią rozwoju

"Na Śląsku gore!" – nowa wystawa w Muzeum Miejskim

14.08.2019

27 sierpnia, w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu, otwarta zostanie wystawa „Na Śląsku gore!”, na której zaprezentowane zostaną druki ulotne, niemieckie i polskie materiały propagandowe, pocztówki, fotografie, a także powstańcze odznaki i odznaczenia oraz z okresu plebiscytu.

Wystawa dotyczy trzech lat, 1919–1921, kiedy toczyła się walka, tak propagandowa, jak i z bronią w ręku, o przyszłość Górnego Śląska. Plebiscyt, w którym miała zapaść decyzja, czy kraina ta pozostanie w Niemczech czy też przyłączona zostanie do Polski, poprzedzony został dwoma powstaniami śląskimi. Wyniki plebiscytu, w których za Niemcami głosowało 59,7 proc. uprawnionych, a za Polską 40,3 proc., wymusiły konieczność podziału Górnego Śląska. Trzecie powstanie śląskie spowodowało, że podział ten był dla Polski o wiele korzystniejszy, niż początkowo jej proponowano. O tym wszystkim traktuje właśnie wystawa „Na Śląsku gore!”.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 27 sierpnia, o godz. 18.00, w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. Wystawa potrwa do 5 października.