VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu – poziom 320

13.08.2019

Festiwal zainaugurował swoją działalność 22 października 2013 roku, towarzysząc obchodom jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego, który świętowaliśmy w obecności samego patrona wydarzenia. Tegoroczna, VII edycja to zapowiedź kolejnego spotkania osobistości światowego formatu: Camerona Carpentera, Rafaela Payare’a oraz Jerzego Stuhra.

W tym roku festiwal zagości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz na poziomie 320 Kopalni Guido. Podczas koncertu inauguracyjnego, który zaplanowano na 14 września w DMiT w Zabrzu usłyszymy Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego oraz wenezuelskiego dyrygenta światowej sławy – Rafaela Payare’go. W programie znajdą się nst. utwory: IV Symfonia „Adagio” oraz Adagio z II Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, Mazura z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki oraz IV Symfonię „Reńską” Roberta Schumanna.

15 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zaplanowano dwa wydarzenia – o godz. 14.00 – budowa organów Camerona Capentera oraz o godz. 19.00 koncert, w trakcie którego Carpenter przedstawi słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i – oczywiście – Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które artysta przywiezie do Zabrza, wpisując się w tradycję prezentacji w trakcie festiwalu wyjątkowych instrumentów. Wybitny organista wystąpi z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie: „Trzy utwory w dawnym stylu” oraz „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego, Koncert organowy z towarzyszeniem orkiestry Georga Friedricha Haendela, Toccatta i Fuga Johana Sebastiana Bacha, Oblivion Astora Piazzolla, Wokaliza op. 34 no. 14 Sergiusza Rachmaninowa, Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll Francisa Poulenca oraz Uwertura do operetki „Kandyd” Leonarda Bernsteina.

Festiwal nie mógłby się obyć bez niestandardowych wydarzeń prezentowanych 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido ‒ 19 września słynną już interpretację „Kontrabasisty” Patricka Süskinda przedstawi tam osobowość z pewnością wyjątkowa – Jerzy Stuhr. To świetna okazja do popularyzacji tego nieco zaniedbywanego, a tak ważnego w partiach orkiestrowych kompozycji Pendereckiego instrumentu – mówi dyrektor festiwalu Jurek Dybał, który na tym koncercie osobiście zadba o muzyczną prezentację kontrabasu w osnowie twórczości patrona wydarzeń. W programie usłyszymy: Duo concertante na skrzypce i kontrabas oraz Serenada na 3 kontrabasy Krzysztofa Pendereckiego, a także Kavalkade Michela Rotha.

Więcej informacji na: www.kopalniaguido.pl