Trwa remont wieży ciśnień przy ul. Zamojskiego

13.08.2019

Trwa rewitalizacja jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów naszego miasta. Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego do końca roku ma zaprezentować swoje nowe oblicze. Niezbędne roboty rozbiórkowe dobiegają końca. Trwa wzmacnianie fundamentów i czyszczenie elewacji.

W dalszej kolejności wykonane zostaną poszczególne poziomy wieży, czyli stropy, ściany i niezbędne instalacje. Ekipy budowlane przygotowują również szyb windy, która ułatwi dostęp na wyższe poziomy. Będzie ona działać w nowo powstającym obiekcie sąsiadującym z wieżą. Jeszcze w bieżnym miesiącu mają też ruszyć prace związane z zagospodarowaniem terenu. Chodzi m.in. o budowę dróg dojazdowych.

W wyremontowanej wieży ciśnień mają powstać m.in. kawiarnia, taras widokowy i interaktywna wystawa dotycząca zagadnień związanych z węglem.

– To będzie nowoczesna, interaktywna wystawa skoncentrowana wokół tematyki węgla, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Śląska – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie. Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla – dodaje

Wieżę wzniesiono w 1909 roku, według projektu niemieckich architektów Augusta Kinda i Friedricha Loose. Monumentalny obiekt o wysokości 46 m nie ma odpowiednika na terenie Polski. Jego bryła, której zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na ośmioboku foremnym, dorównuje klasą najwybitniejszym osiągnięciom światowej sławy architektury przemysłowej.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w kwietniu ub. roku. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi ponad 34 mln zł, wartość dofinansowania blisko 24 mln zł. W kwietniu tego roku wydano pozwolenie na budowę, którą realizuje konsorcjum firm: AZI-BUD Spółka z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANINEX Spółka z o.o. 

– Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego należy do symboli miasta. Od dawna zastanawialiśmy się nad tym, jak ją uratować. Teraz nie mówimy już o marzeniu, tylko o konkretnych działaniach. Wieża zyskuje nowe oblicze. Pozyskaliśmy dofinansowanie, żeby to miejsce służyło mieszkańcom oraz turystom i stało się kolejną zabrzańską atrakcją na szlaku zabytków techniki – podkreśla prezydenta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.