Za nami 3. etap Tour de Pologne z metą w Zabrzu!

06.08.2019

Wczoraj na ulicach Zabrza podziwiać można było najlepszych polskich i zagranicznych kolarzy, którzy czterokrotnie pokonali prowadzoną ulicami naszego miasta pętlę o długości 6,2 km.

Kolarze wjechali do Zabrza ul. Legnicką w Makoszowach ok. godz. 18.00 i ul. Makoszowską oraz ul. Winklera dojechali do ronda Sybiraków, gdzie zaczęła się runda z finiszem przy Arenie Zabrze. Przy stadionie 14-krotnego mistrza Polski zlokalizowana była meta trzeciego etapu jednego z najważniejszych szosowych wyścigów kolarskich na świecie – Tour de Pologne.

Pierwszy na mecie 3. etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne Holender Fabio Jakobsen został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy sprint. W tej sytuacji zwycięzcą ogłoszono drugiego na finiszu Niemca Pascala Ackermanna, lidera klasyfikacji generalnej.

Ostateczna klasyfikacja 3. etapu Tour de Pologne wygląda nst.: pierwsze miejsce zajął Pascal Ackermann (Niemcy/Bora-Hansgrohe), na drugim uplasował się Fernando Gaviria (Kolumbia/UAE Team Emirates), a na trzecim – Luka Mezgec(Słowenia/Mitchelton-Scott). Najlepszy z Polaków – Paweł Franczak – zajął czwarte miejsce.

Do Zabrza Tour de Pologne zawitał po raz trzeci. I podobnie, jak w ub. roku, tak i tym razem zabawa przy Arenie Zabrze trwała przez wiele godzin i rozpoczęła się na długo przed spodziewanym przyjazdem kolarzy. Podobnie jak w pozostałych miastach stanęło tu kolarskie miasteczko, w którym bawili się dorośli i ich pociechy. Oprócz tradycyjnych namiotów sponsorskich, na promenadzie stadionu można było skorzystać również z atrakcji przygotowanych przez instytucje działające na terenie miasta.

Niestety wydarzenia sportowe tego dnia zeszły na dalszy plan. W poniedziałek doszło bowiem do tragedii – w wyniku obrażeń doznanych na 48. kilometrze trzeciego etapu zmarł belgijski kolarz Bjorg Lambrecht. Na mecie odwołano ceremonię dekoracji zwycięzcy i liderów poszczególnych klasyfikacji.

Przewodniczący Stowarzyszenia Kolarzy Zawodowych w Polsce Jarosław Marycz poinformował, że czwarty etap Tour de Pologne – z Jaworzna na Górę Kocierz – zostanie zneutralizowany. Oznacza to, że we wtorek kolarze przejadą tzw. etap przyjaźni, czym oddadzą hołd tragicznie zmarłemu w wyniku wypadku na trzecim etapie Belgowi, 22-letniemu Bjorgowi Lambrechtowi.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
Wstrząsnęła nami informacja o tragicznej śmierci uczestnika Tour de Pologne Bjorga Lambrechta. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi.

Dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się swoją obecnością wesprzeć uczestników wyścigu. Zabrzanie kolejny raz pokazali, że potrafią docenić zawodników i stworzyć wyjątkowy klimat, który jest tak ważny w każdym sportowym wydarzeniu. Tour de Pologne to również ogromne przedsięwzięcie logistyczne i infrastrukturalne, które wymaga zaangażowania wielu osób, instytucji oraz organizacji. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania miasta na ten szczególny dzień. Jednocześnie dziękuję mieszkańcom za życzliwość i wyrozumiałość. Transmisja z Tour de Pologne dociera do wielu krajów, co sprawia, że ugruntowany został pozytywny wizerunek naszego miasta.