Banik Ostrava zwycięzcą Turnieju Juniorów Starszych im. Ernesta Pohla

05.08.2019

Już po raz osiemnasty na Arenie Zabrze odbył się finał Turnieju Juniorów Starszych im. Ernesta Pohla o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W XVIII Turnieju im. Ernesta Pohla o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze zagrały: Górnik Zabrze (gospodarz), Gwarek Zabrze, ROT-Weiss Essen oraz Banik Ostrava. Mecze w grupach rozgrywane były na stadionie Sparty Zabrze, a spotkanie finałowe na Arenie Zabrze.

W tym roku puchar za zajęcie I miejsca w Turnieju trafił do drużyny Banik Ostrava, II miejsce zajął SKS Gwarek Zabrze, a III miejsce Górnik Zabrze (gospodarz). Drużyna debiutująca w turnieju ROT-Weiss Essen uplasowała się na IV miejscu.

– Ernest Pohl to jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, niech będzie dla was wzorem do naśladowania w waszej sportowej karierze – mówił w trakcie ceremonii zamknięcia Turnieju zastępca prezydenta Zabrza – Krzysztof Lewandowski.

Pohl był wychowankiem Slavii Ruda Śląska, skąd w 1952 roku trafił do Garnizonowego WKS. W latach 1953–1956 grał dla Legii Warszawa, natomiast od 1957 roku przez jedenaście sezonów (1957–1967) występował w Górniku Zabrze. Po zakończeniu kariery łączył pracę zawodową z grą dla polonijnych klubów w Stanach Zjednoczonych: Polonii Nowy Jork (1968–1969) oraz Vistuli Garfield (1969–1970). Z Legią Warszawa dwukrotnie zaliczył krajowy dublet, zdobywając mistrzostwo i Puchar Polski (1955, 1956). W barwach Górnika Zabrze ośmiokrotnie został mistrzem Polski (1957, 1959, 1961, 1963–1967) i jeden raz wygrał Puchar Polski (1965). Jego pamięć upamiętniana jest w Zabrzu rokrocznie poprzez organizację turnieju juniorów starszych.