Otwarto Punkt Obsługi Klienta Zabrzańskiego Centrum Świadczeń Rodzinnych

30.07.2019

Już od czwartku Zabrzańskie Centrum Świadczeń Rodzinnych rozpocznie przyjmowanie wniosków w formie papierowej o ustalenie prawa do świadczeń: wychowawczych (500+), „Dobry Start”, rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres rozliczeniowy. Osoby korzystające tylko Z PROGRAMU 500+ lub DOBRY START będą mogły składać wnioski w nowootwartym Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Wyzwolenia 9. 

Uroczyste otwarcie Punktu Obsługi Klienta ZCŚR odbyło się 30 lipca. Wzięła w nim udział minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, dyrektor ZCŚR Zbigniew Gurnacz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu Danuta Dymek oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Alina Nowak.

– Z wielką przyjemnością przyjechałam dzisiaj do Zabrza i cieszy mnie, że dzięki inicjatywom podejmowanym przez prezydent Zabrza, to miasto rozwija się i pięknieje – stwierdziła podczas uroczystego otwarcia Punktu Obsługi Klienta ZCŚR minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. – Z pewnością przyczynia się do tego także status, jaki ma dzisiaj rodzina w całym naszym kraju. Dla rządu, który reprezentuję, rodzina to podstawowy fundament całej naszej ojczyzny. Wielokrotnie podkreślaliśmy już, że Program 500+ to nie świadczenie czy zapomoga, ale inwestycja w rodzinę. Wiedzieliśmy od samego początku, że o tym, gdzie i w jaki sposób przeznaczyć te środki, wiedzą najlepiej rodzice dzieci – i to się sprawdziło – dodała.

Minister Bożena Borys-Szopa przypomniała też, że od 1 lipca Program 500+ został poszerzony i objęte są nim dzisiaj wszystkie dzieci w Polsce. Do tej pory wpłynęło drogą elektroniczną ponad 2,5 mln wniosków o wypłatę świadczenia w ramach tego programu. W samym tylko Zabrzu – ponad 12 tys. W ramach Programu „Dobry Start” złożono w całym kraju już 1,5 mln wniosków.

Prezydent Zabrza podkreśliła podczas uroczystego otwarcia Punktu Obsługi Klienta ZCŚR, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu bardzo dobrze spełnia swe funkcje.

– Doszliśmy wspólnie do wniosku, że ze względu na stale poszerzający się zakres zadań podzielimy je i odetniemy tę sferę pomocy społecznej od ośrodka świadczącego usługi bezpośrednio dla mieszkańców. Myślę, że to był doskonały pomysł i nie dość, że się sprawdził, to trzeba dzisiaj dodatkowych pomieszczeń – komentowała prezydent Zabrza. – Niech to pomieszczenie będzie miejscem, gdzie naszym pracownikom będzie się dobrze pracowało, a mieszkańcy szybko i sprawnie zrealizują zadania – dopowiedziała Małgorzata Mańka-Szulik.

Zabrzańskie Centrum Świadczeń Rodzinnych rozpoczęło działalność w połowie 2016 r., jako jednostka wydzielona z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, zajmująca się świadczeniami socjalnymi.

Siedziba ZCŚR mieści się przy ul. 3 Maja 16, naprzeciw szpitala pediatrycznego. Punkt Obsługi Klienta powstał kilkaset metrów od tego miejsca – przy ul. Wyzwolenia 9, nieopodal placu Wolności, w ścisłym centrum miasta, w pomieszczeniach dawniej zajmowanych przez jedną z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

W związku z poszerzeniem Programu 500+ i realizacją Programu „Dobry Start” nowo otwarty punkt znacznie usprawni obsługę mieszkańców korzystających z wyżej wymienionych programów.

Wnioski w formie papierowej można będzie składać w nowej placówce:
– w poniedziałek oraz czwartek w godz. 8.00-18.00
– we wtorek, środę i piątek w godz. 8.00-14.00,
natomiast wszystkie pozostałe świadczenia będą realizowane w tych samych godzinach, ale w siedzibie Zabrzańskiego Centrum Świadczeń Rodzinnych przy ul. 3 Maja 16.