Zabrze przestrzenią rozwoju

5 sierpnia – Tour de Pologne w Zabrzu

09.07.2019

Już po raz trzeci przez nasze miasto poprowadzi trasa wyścigu Tour de Pologne. Wyznaczoną ulicami Zabrza pętlę o długości 6,2 km uczestnicy tegorocznej edycji pokonają trzykrotnie. Najlepsi kolarze świata pojawią się w naszym mieście 5 sierpnia. Tego dnia rozgrywany będzie prowadzący z Chorzowa do Zabrza trzeci etap rywalizacji, podczas którego kolarze będą mieli do pokonania 157 km.

Wystartują ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Lotna oraz górska premia zlokalizowane będą w Rybniku. Po wjeździe do Zabrza kolarze trzykrotnie pokonają pętlę o długości 6,2 km. Zmagania zawodników będzie można śledzić m.in. wzdłuż ulic de Gaulle’a i Roosevelta. Największe emocje czekają nas przy Arenie Zabrze, gdzie zlokalizowana będzie meta trzeciego etapu Tour de Pologne.

Trzeci etap rywalizacji to płaski etap i dynamiczna walka na trasie. Po wjeździe do Zabrza trzy szybkie rundy po sześć kilometrów i sprinterski finisz – podkreślają organizatorzy wyścigu.

Kolarski peleton pokona w Zabrzu taką samą pętlę, jak w poprzednich latach. Inaczej poprowadzone będą jednak objazdy dla kierowców jadących Drogową Trasą Średnicową. – Na czas przejazdu kolarzy zamknięta zostanie trasa w kierunku Gliwic. Z ruchu wyłączony będzie odcinek od zjazdu na ulicę Rymera do granicy z Gliwicami. Samochody zostaną skierowane na objazd prowadzący przez centrum miasta. Informujące o zmianach tablice będą ustawione już w Rudzie Śląskiej – zapowiada Adam Kołatek, zastępca dyrektora ds. drogowych Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.

Tour de Pologne to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 2011 r. zaliczany jest do UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych zawodów świata w kolarstwie szosowym. Co roku zawodników ogląda na trasie ok. 3,5 mln kibiców, a transmisja telewizyjna dociera do ponad stu krajów na całym świecie.

76. Tour de Pologne zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa jest szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu – podkreśla Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie.

Na kibiców, podobnie jak w poprzednich latach, czekać będzie masa dodatkowych atrakcji przygotowanych na promenadzie Areny Zabrze.

Natomiast z myślą o najmłodszych miłośnikach kolarstwa w tym roku zorganizowana zostanie kolejna edycja Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. To największe w Polsce wydarzenie kolarskie dla dzieci i młodzieży. Mogą w nim uczestniczyć dziewczynki i chłopcy w wieku od 7 do 14 lat. Na imprezę składają się rowerowa parada dla najmłodszych oraz wyścigi dla nastolatków. Udział w Kinder+Sport Mini Tour de Pologne jest całkowicie bezpłatny. W Zabrzu mali kolarze będą mieli do pokonania tę samą rundę, na której kilka godzin później rywalizować będą zawodnicy. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej www.minitourdepologne.pl

Trasa przejazdu kolarzy przez Zabrze:

Kolarze wjadą do Zabrza ul. Legnicką w Makoszowach. Następnie dojadą ul. Makoszowską i ul. Winklera do ronda Sybiraków. W naszym mieście uczestnicy wyścigu trzykrotnie pokonają rundę o długości 6,2 km. Peleton od ronda Sybiraków pojedzie ulicą de Gaulle’a, skręci w lewo w Roosevelta, na niewielkim rondzie w ciągu ulicy Roosevelta pojedzie w lewo, w kierunku Drogowej Trasy Średnicowej, którą dojedzie z powrotem do ronda Sybiraków, by ponownie zjechać w dół. Zdaniem organizatorów, końcówka będzie bardzo spektakularna, a ponad kilometr prostej do mety zapewni piękny sportowy spektakl.

W związku z tym, że meta 3. etapu 76. Tour de Pologne będzie umiejscowiona w Zabrzu – wzorem lat ubiegłych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Informacja nt. tych zmian dostępna jest na stronie www.mzdii.zabrze.pl oraz pod adresem: https://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/zmiana-organizacji-ruchu-na-czas-76-tour-de-pologne