Delegacja z chińskiego Liyang odwiedziła Zabrze

08.07.2019

8 lipca, w sali historycznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Religi 1, zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli miasta Liyang z Chin z reprezentantami zabrzańskiego samorządu. Rozmawiano na temat potencjału gospodarczego, naukowego, ekologicznego i turystycznego obu miast.

Delegacja z Liyang odwiedziła m.in. Sztolnię Królowa Luiza. Głównym tematem toczących się rozmów był przemysł wydobywczy oraz jego restrukturyzacja i rozwój z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Rozmawiano także o współpracy gospodarczej, naukowej, ekologicznej, kulturalnej oraz turystycznej.

Miasto Liyang należy do prefektury Changzhou, prowincji Jiangsu. Położone jest na styku prowincji Jiangsu, Zhejiang i Anhui. Całkowita powierzchnia Liyang wynosi 1,535 ㎞², a jego populacja liczy blisko 800 tys. osób. Miasto zostało określone m.in. „Krajowym Modelowym Miastem w dziedzinie Ochrony Środowiska” i „Chińskim Miastem Architektury”. Znajduje się ono na liście Forbes „Najlepszych Miast Biznesowych w Chinach” i w pierwszej dziesiątce Najbardziej Konkurencyjnych Miast w Inwestycjach.

Liyang ma długą, liczącą 2230 lat historię, zapoczątkowaną w chwili jego założenia 221 lat p.n.e., i jest ono jednym z 57 miast, które zachowały swoją oryginalną nazwę. Miasto położone jest w centrum geometrycznym delty rzeki Jangcy. W promieniu 200 km od Liyang istnieje sześć lotnisk krajowych. Miasto Liyang otoczone jest górami i rzekami. Znajdują się tam Jezioro Tianmu, Gaj Bambusowy Nanshan, Gorące Źródła Yushui i narodowe parki leśne. Park Naukowo-Technologiczny Jiangsu Zhongguancun skupia się na rozwijaniu zaawansowanego przemysłu produkcyjnego, w tym inteligentnych sieci, maszyn rolniczych i sprzętu paszowego, pojazdów energooszczędnych oraz nowych źródeł światła na bazie półprzewodników. Naukowo-Technologiczny Park Przemysłowy Jiangsu Zhongguancun koncentruje się na rozwoju przemysłu high-tech i zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz zapewnia badania naukowe, szkolenia osób utalentowanych, usługi biznesowe i turystyczne.