Gloria Artis dla aktorki Teatru Nowego w Zabrzu

25.06.2019

Wieczornym spektaklem „Tajemnice namiętności” zakończył się 22 czerwca sezon artystyczny 2018/2019, w którym obchodzący 60 lat zabrzański Teatr Nowy prezentował bogatą i różnorodną ofertę dla szerokiego grona odbiorców. Uroczystym podsumowaniom towarzyszyła niecodzienna uroczystość – zabrzańska aktorka teatralna Jolanta Niestrój-Malisz odebrała na scenie medal Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreślił tego wieczora dyrektor naczelny Teatru Nowego Jerzy Makselon, miniony sezon obfitował w nagrody i wyróżnienia dla zabrzańskiego teatru dramatycznego. W kwietniu otrzymał Złotą Maskę za ‘spektakl dla młodego widza’ – „Morze ciche” w reż. Łukasza Zaleskiego. To przedstawienie poruszające problem wykluczenia wśród dzieci i młodzieży. Głuchy, niemy bohater (świetna rola Anny Koniecznej) zmaga się z wieloma przeciwnościami losu. Aby zagrać w tym spektaklu, aktorki (w sumie występują trzy: obok Koniecznej także Joanna Romaniuk i Danuta Lewandowska) musiały się nauczyć języka migowego!

Nagrodzona tego wieczora Jolanta Niestrój-Malisz również jest aktorką wszechstronną, do tego zdecydowanie charakterystyczną, co skrzętnie wykorzystywane bywa przez reżyserów. Zdarza się, że w obrębie jednego spektaklu jest obsadzana w kilku drugoplanowych rolach – każdej z nich nadając rys charakterystyczny. Z okazji nadania medalu Gloria Artis, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik złożyła Jolancie Niestrój-Malisz serdeczne gratulacje wraz z wyrazami najwyższego uznania.