Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport

21.06.2019

24-26 czerwca w Hali MOSIR w Zabrzu zostaną rozegrane Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport. Organizatorami turnieju są: Ślaski Związek Piłki Siatkowej, Miasto Zabrze, a także Ferrero Polska. Patronat honorowy nad turniejem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Z roku na rok turniej Kinder+Sport cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Nie inaczej jest w przypadku tegorocznych rozgrywkach. Liczby mówią same za siebie. W XXV edycji turnieju Kinder+Sport udział wzięła rekordowa liczba 47 143 zawodniczek i zawodników, które rywalizowały w kategorii "2", "3" i "4" dziewcząt i chłopców! To prawie trzy tysiące więcej w porównaniu do zeszłego roku. Tegoroczny finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport zostanie rozegrany 24-26 czerwca w Zabrzu, w Hali Widowiskowej przy ul. Jana Matejki 6. Spotkają się tam najlepsze 192 zespoły z całej Polski.

Kinder+Sport to program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, przygotowany przez Grupę Ferrero w celu promocji aktywnego stylu życia wśród młodych pokoleń oraz ich rodzin na całym świecie. U podstaw programu leży przekonanie, iż ułatwiając dzieciom i młodzieży dostęp do aktywności fizycznej, inspirujemy je do dołączenia do kultury ruchu, a tym samym wierzymy, że w przyszłości staną się aktywnymi dorosłymi. Hasło programu – Joy of Moving – odkrywa nam jego formułę, która oparta jest na szczerej i naturalnej radości płynącej z ruchu!

W Polsce od 2007 roku program Kinder+Sport inspiruje najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również zapewnia im możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych wydarzeniach sportowych organizowanych w ramach projektu! Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport mają na celu promocje siatkówki, która bawi, uczy i wychowuje!

W tegorocznej edycji turnieju Kinder+Sport udział wzięła rekordowa liczba uczestników. We wszystkich trzech kategoriach zagrało łącznie 47 143 zawodniczek i zawodników (łącznie 11 447 drużyn – 6715 w kategorii dziewcząt i 4732 chłopców)! To ponad 3000 więcej młodych adetów siatkówki, niż przed rokiem. To pokazuje, że siatkówka w dalszym ciągu jest niezwykle popularnym sportem wśród młodzieży.

Moim zdaniem turniej Kinder+Sport to okazja do świetnej zabawy, poznania nowych osób, ale także zdobycia pierwszych szlifów siatkarskich. To wspaniały moment, żeby obyć się z atmosferą takich zawodów. Kiedy brałem udział w Kinder+Sport, będąc dzieckiem naszym celem w szkole zawsze był awans do finału. Bardzo zależało nam, grając w minisiatkówce, aby znaleźć się w tej najlepszej grupie zespołów w kraju. Obserwuje wydarzenia związane z tym turniejem i wiem, że z roku na rok coraz więcej dzieci chętnie bierze udział w tych zawodach. Uważam, że turniej Kinder+Sport jest ważną częścią drogi dla przyszłego siatkarza – powiedział Łukasz Kozub, rozgrywający reprezentacji Polski.

W zestawieniu trzech najlepszych województw, które mogą pochwalić się największą ilością uczestników znalazło się śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Województwo śląskie od wielu lat znajduje się w czołówce. W tegorocznej edycji turnieju Kinder+Sport w trzech etapach zawodów, czyli Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewodzkich udział wzięło łącznie 11 119 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali w kategorii "2", "3" i "4". W turniejach dziewcząt zagrało 1430 drużyn, co dało łączną liczbę 6282 uczestniczek. W turniejach chłopców do gry zgłosiło się 1156 zespołów, co przełożyło się na liczbę 4837 uczestników.

Na drugim miejscu pod względem największej liczby uczestników, w tym roku znalazło się województwo dolnośląskie. Koordynatorem turnieju Kinder+Sport jest Roman Danilewicz, który wykonał ogrom pracy, aby zachęcić młodych ludzi do gry w siatkówkę. We wszystkich trzech etapach turnieju udział wzięło 5759 młodych adeptów siatkówki. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku województwa śląskiego, do turnieju zgłosiło się więcej drużyn dziewcząt, bo aż 815, co dało łączną liczbę 3333 zawodniczek. Z kolei w turniejach chłopców zagrało 554 zespołów, a 2426 zawodników (261 mniej drużyn w stosunku do dziewcząt). W porównaniu do zeszłorocznej edycji Kinder+Sport w województwie dolnośląskim zagrało ponad 1400 dzieci więcej.

Bardzo cieszymy się, że do gry w turniejach Kinder+Sport w naszym województwie zgłosiło się tak wiele drużyn. To bodziec do dalszej pracy. W takich momentach widać, że nasza praca i poświęcenie mają sens. Zawody organizowane były w kilku miejscowościach, m.in. Wrocławiu, Miliczu, Twardogórze, Lutyni, Miękini. Bez wsparcia grona osób organizacja zawodów nie byłaby możliwa. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim osobom, które włączyły się pomoc podczas tego turnieju. Wszystkim drużynom życzymy powodzenia w Wielkim Finale w Zabrzu – powiedział Roman Danilewicz, koordynator turnieju Kinder+Sport na Dolnym Śląsku.

Na ostatnim miejscu na podium pod względem najlepszej liczby uczestników Kinder+Sport uplasowało się województwo wielkopolskie. We wszystkich etapach turnieju udział wzięło 5568 zawodniczek i zawodników. W turniejach dziewcząt zagrało 633 zespołów, a łącznie 3390 młodych siatkarek. Natomiast w turniejach chłopców zgłosiło się 410 drużyn, co przełożyło się na 2177 uczestników. W przypadku tego województwa również wyraźnie widać, że w większej liczbie do turnieju Kinder+Sport zgłaszały się teamy żeńskie.

Bardzo budujący jest fakt, że coraz większą popularnością turniej Kinder+Sport cieszy się w mniejszych województwach. W tegorocznej edycji rozgrywek widoczny jest wzrost liczby uczestników m.in. województwie małopolskim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim, opolskim oraz zachodniopomorskim.

Analizując wszystkie dane można z optymizmem patrzeć na kolejne edycje turnieju Kinder+Sport. W siatkówkę z roku na rok gra coraz więcej młodych zawodniczek i zawodników. Aktywnie spędza wolny czas, nawiązuje nowe przyjaźnie i zbiera cenne doświadczenie.