VIII Memoriał im. Zygfryda Tobolewskiego

13.06.2019

Przed nami kolejna, ósma już edycja turnieju piłki ręcznej młodzików młodszych i chłopców ,,VIII Memoriał im. Zygfryda Tobolewskiego”. 15 czerwca na parkiecie spotkają się drużyny: Anilana Łódź, Olimpia Piekary Śl, SPR Pogoń 1945 Zabrze I, UKS Czwórka Libiąż, MUKS Zagłebie Sosnowiec oraz SPR Pogoń 1945 Zabrze II.

W turnieju wezmą udział zawodnicy rocznika 2004 i 2005 i młodsi. Zawody potrwają od godz. 9.30 do godz. 16.00. Na godz. 11.00 zaplanowano uroczyste otwarcie turnieju. Natomiast uroczyste zakończenie zaplanowano na godz. 16.00.

Patronat honorowy nad imprezą prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Celem turnieju jest popularyzacja i rozwój piłki ręcznej oraz promowanie Miasta Zabrze. – Chcemy, żeby zadanie było dostępne dla mieszkańców miasta Zabrze, a w szczególności jego dzielnicy Zaborza. Jego mieszkańcy są od lat związani z piłką ręczną i klubem działającym na jego terenie – tłumaczą organizatorzy Memoriału. – Chcemy również promować aktywne uprawianie sportu poza zajęciami szkolnymi. Poprzez realizację turnieju pragniemy propagować ideę „Przez sport do zdrowia”, kształtować postawę kulturalnego kibicowania zasady ,,Fair play” oraz wyłonienie najlepszej drużyny i zawodnika, strzelca i bramkarza turnieju. Poprzez zorganizowanie turnieju pragniemy włączyć się w propagowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Akcję ,,STOP zwolnieniom z WF-u”, która kreuje postawę: Sport – nawyk na całe życie – dopowiadają organizatorzy imprezy.

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej „Pogoń 1945” Zabrze funkcjonuje w naszym mieście od ośmiu lat i jest organizacją społeczną realizującą zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu oraz rekreacji. W tym celu stowarzyszenie organizuje zespoły ćwiczebne, drużyny, grupy itp.; organizuje także szkolenia sportowe w postaci kursów, treningów oraz innych zajęć; organizuje zawody i imprezy sportowe, bierze również udział w zawodach i imprezach organizowanych przez powołane do tego organizacje; propaguje wśród społeczeństwa i mieszkańców Zabrza, a w szczególności mieszkańców dzielnicy Zaborze, wychowanie fizyczne sport i rekreację oraz prowadzi pracę wychowawczą wśród swych członków; zapewnia też odpowiednie warunki do uprawiania wychowania fizycznego i sportu. Do klubu należy ok. 220 osób. Na co dzień są to uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Zabrzu im. Janusza Kusocińskiego. 

Zygfryd Tobolewski – znakomity bramkarz, trener i nauczyciel. Wielka postać śląskiej piłki ręcznej. Jko bramkarz kilkakrotnie sięgnął po Mistrzostwo Polski z Pogonią Zabrze. Po zakończeniu kariery zajął się trenowaniem młodzieży, uczył także w szkole. Udany sportowy start zawdzięcza mu wielu młodych zabrzan.