Za nami jubileuszowa Industriada

11.06.2019

Miał być bal i był – "Indu-bal". Pod takich hasłem odbyła się 10. jubileuszowa Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku w ramach imprezy wszyscy chętni mogli zobaczyć 44 obiekty w 27 miejscowościach na Śląsku. W Zabrzu atrakcyjne propozycje dla odwiedzających przygotowało Muzeum Górnictwa Węglowego, które zaprosiło na Carbonadę.

W programie imprezy znalazł się nie tylko bal, ale także koncerty i wystawa industrialnych obrazów. Święto zabytków techniki poprzemysłowej w naszym mieście rozpoczęło się kolorową paradą, która wystartowała z placu Warszawskiego w kierunku Parku 12C Sztolni Królowa Luiza. Uczestnicy parady mili okazję podziwiać m.in. zabytkowe samochody, a także widowiskową platformę, na której wspaniale prezentowały się mażoretki. Już na miejscu, w Parku 12C, zagrała Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego, a po niej przed publicznością wystąpiły mażoretki. Swoje podwoje dla uczestników Industriady otwarł nie tylko Park 12C Sztolni Królowa Luzia, ale także Park Techniki Wojskowej.

Sama Carbonada rozpoczęła się od Sztrik&Szik w Kopalni Guido. Uczestnicy bawili się 320 metrów pod ziemią przy ,,Dźwiękach Kopalni” i zobaczyli… Taniec Maszyn. W drodze na bal można było wstąpić do magicznych podziemi Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu i odkryć ich tajemnice.

Wyjątkowa aranżacja i nietypowi goście ,,Niemego balu” wprowadziły uczestników w klimat Carbonady. Mocnym akcentem była autorska wystawa Kornela Wilczka, w trakcie której artysta zaprezentował swoje industrialne obrazy malowane techniką ars metalica.

Przez cały dzień mnóstwo atrakcji przewidziano w samym Parku 12C, gdzie odbyły się m.in. warsztaty dla Dzieci – tworzenie biżuterii i ozdób z węgla oraz konstrukcji z kreatywnych słomek, animacje, gry wielkoformatowe, zabawy sportowo – ruchowe czy malowanie na folii. A wieczorem organizatorzy zabrzańskiej odsłony Industriady zaprosili na koncert zespołu Mikromusic oraz show grupy Patman Crew w Parku Techniki Wojskowej.