W Zabrzu wspominaliśmy Mistrza Miłosza

11.06.2019

Za nami kolejna, zabrzańska odsłona Festiwalu Miłosza, w ramach której 10 czerwca na poziomie 320 Kopalni Guido w Zabrzu, odbyło się spotkanie z Tomasem Venclową, a następnie rozmowa „Wspominamy mistrza. Czesław Miłosz” z udziałem, m.in.: Anthony’ego Miłosza (syna poety), prof. Aleksandra Fiuta, prof. Leonarda Neugera, Jerzego Illga i prof. Józefa Olejniczaka.

– Poezję trzeba pisać nie dla potomnych, ale tak aby poprzednie pokolenia były z niej zadowolone. Jeśli moje wiersze przeczytaliby Mickiewicz albo nawet Kochanowski i powiedzieliby, że są dobre, to wtedy to rzeczywiście byłaby dobra poezja. Tak trzeba pisać – stwierdził podcza spotkania Tomas Venclowa, najwybitniejszy dziś żyjący poeta z Litwy, znany także jako wykładowca amerykańskich uczelni, literaturoznawca i tłumacz polskiej poezji.

Spotkanie z Tomasem Venclową poprowadził Maciej Szczawiński. Natomiast rozmowę "Wspominamy Mistrza: Czesław Miłosz" moderował Józef Olejniczak.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Zabrze, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Fundacja Miasto Literatury oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.