Zabrze przestrzenią rozwoju

Fortum zorganizowało pierwszy w Polsce przelot samolotu elektrycznego

10.06.2019

8 czerwca rozpoczął się pierwszy w Polsce przelot samolotu elektrycznego. To drugi po Finlandii taki przelot w Europie – podały służby prasowe firmy Fortum, organizatora przelotu. Pipistrel Alpha Electro pokona trasę ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy, odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę. Oficjalne podsumowanie projektu odbędzie się 12 czerwca w Warszawie.

Fortum chce w ten sposób zbierać potrzebne doświadczenia i wiedzę na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach.

– Nasza wizyta na Śląsku nie jest przypadkowa. To właśnie tu – w Zabrzu – działa nasza nowa, najnowocześniejsza w Polsce elektrociepłownia, która dostarcza prąd i ciepło mieszkańcom Zabrza i Bytomia – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. – Ten lot to także świetna okazja do tego, by promować zrównoważony rozwój miast w oparciu o nowoczesne i innowacyjne rozwiązania energetyczne – dodaje.

Pipistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem ultralekkim o napędzie elektrycznym. Dwuosobowa maszyna, która wzbiła się w polskie niebo, wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW. Jego prędkość przelotowa to 157 km/h. Bateria o pojemności 21 kWh jest w stanie zapewnić mu energię na 55-minutowy lot – z półgodzinną rezerwą baterii. Ładowanie ładowarką o mocy 20 kW trwa godzinę. Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu loty mogą być prowadzone w okolicach dużych aglomeracji miejskich, bez problemów spełniając normy emisji spalin i hałasu.