Zabrze przestrzenią rozwoju

Zielona Dolina powiększy się. Konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

05.06.2019

5 czerwca, w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1, odbyło się spotkanie, w trakcie którego ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję zabudowy 28-hektarowego terenu, położonego przy ul. Łąkowej w Zabrzu. Zwycięski projekt przygotowała pracownia architektoniczna Franta Group z Katowic.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, Maciej Wójcik partner zarządzający w firmie TDJ Estate, która jako developer realizujący kolejne etapy Zielonej Doliny w Zabrzu przeprowadziła konkurs. Nie zabrakło też autorów pozostałych dwóch koncepcji architektonicznych, które wybrane zostały do ostatniego etapu konkursu.

W konkursie zorganizowanym przez TDJ Estate wzięło udział w sumie dziewięć pracowni. W pierwszym etapie dokonano analizy nadesłanych prac, która pozwoliła wyłonić trzy koncepcje. W drugiej fazie inwestor spotkał się z prezydent Zabrza – Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przedstawicielami zabrzańskiego magistratu  i zaprezentował wybrane koncepcje. Po konstruktywnej dyskusji podjęto decyzję o wyborze laureatów. Wyniki ogłoszono w środę, 5 czerwca. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Franta Group z Katowic.

– Zrównoważony rozwój Zabrza jest naszym priorytetem. Realizując coraz ambitniejsze inwestycje, przywiązujemy uwagę do komfortu i poziomu życia naszych mieszkańców. Wyłoniony w konkursie projekt zagospodarowania terenów przy potoku Mikulczyckim przewiduje nie tylko powstanie atrakcyjnych lokali mieszkaniowych, ale także zagospodarowanie terenów zielonych – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze.

Konkurs miał na celu opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla kolejnych etapów inwestycji Zielona Dolina. Zależało nam, aby projekt gwarantował powstanie nowej dzielnicy  z przemyślanym układem drogowym oraz atrakcyjnymi i komfortowymi mieszkaniami. Podobnie, jak w przypadku naszych innych projektów, duży nacisk położyliśmy też na stworzenie w obrębie całej inwestycji przestrzeni, która ma służyć integracji mieszkańców oraz umożliwić im spędzanie czasu wolnego w otoczeniu przyrody. Propozycja pracowni Franta Group spełnia wszystkie te założenia – komentuje Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

Zielona Dolina to projekt kierowany do osób poszukujących mieszkania w spokojnej, zielonej okolicy. Obecnie trwa realizacja I etapu inwestycji, który obejmuje trzy domy wielorodzinne z 80 mieszkaniami. Kolejne fazy projektu, będące przedmiotem konkursu, powstaną na terenie o powierzchni 28 ha. Ok. 20 ha zostanie przeznaczone na zabudowę mieszkaniową. Utworzą ją zarówno budynki wielorodzinne, szeregowe, jak i domy jednorodzinne. Pozostałe 8 ha to obszar rozciągający się wzdłuż Potoku Rokitnickiego, który zostanie zagospodarowany pod funkcje rekreacyjne. 

Szczegóły inwestycji można znaleźć pod adresem: www.zielona-dolina.info. Zapraszamy również do śledzenia strony na Facebooku: Zielona Dolina.