Za nami koncert „1989 – Wolność to wybór”

03.06.2019

Muzyczna uczta i multimedialne widowisko w jednym – tak można w skrócie opisać koncert „1989 – Wolność to wybór”, który 2 czerwca odbył się na promenadzie przy Arenie Zabrze. Uczestnicy tego widowiska wybrali się w symboliczną podróż, która zilustrowała zmagania Polaków walczących o wolność i niepodległość. W koncercie upamiętniającym 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce wystąpiła plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in.: Katarzyna Cerekwicka, Marek Piekarczyk czy Łukasz Zagrobelny. Artyści zaśpiewali kultowe, rozpoznawalne przez pokolenia utwory.

Komunizm, strajki robotników, stan wojenny, wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, wprowadzenie Polski do NATO i późniejsze wejście do Unii Europejskiej – część z nas doskonale pamięta wszystkie te wydarzenia, inni znają je z podręczników i opowieści. Wszyscy mieszkańcy Metropolii, niezależnie od wieku, mogli doświadczyć tych wydarzeń w zupełnie nowej formie, podczas zapierającego dech w piersiach audiowizualnego widowiska.

Koncert, który odbył się na promenadzie Areny Zabrze, miał formę dynamicznego pokazu obrazów i dźwięków, podczas którego nastroje zmieniały się jak w kalejdoskopie – od wzruszeń i zadumy, po radość i wspólną zabawę. W Zabrzu zobaczyliśmy multimedialną scenę, na której wystąpili znani artyści, a towarzyszyły im najważniejsze wydarzenia sprzed i po 1989 roku.

W muzyczną podróż publiczność zabrali: Katarzyna Cerekwicka, Natalia Sikora, Marie Napieralska, Marek Piekarczyk, Łukasz Zagrobelny, Filip Lato, Sound ‘N Grace, Piotr Tłustochowicz i Mateusz Jakubiec. Z głośników popłynęły dźwięki znanych utworów, takich jak: „Dziwny jest ten świat”, „Autobiografia”, „Przeżyj to sam”, „Chcemy być sobą” i inne. Imprezę poprowadzili: Edyta Herbuś i Rafał Brzozowski.

Koncert upamiętniający 30 rocznicę wolnych wyborów w Polsce „1989 Wolności to wybór” – dofinansowano przy pomocy dotacji celowej z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii