Tłumy na Pikniku "Wyścig po zdrowie"

20.05.2019

W sobotę zakończyła się zabrzańska edycja Pikniku „Wyścig po zdrowie”. Dwudniowa impreza odbyła się na placu Wolności.

"Wyścig po zdrowie" to cykl 12 rodzinnych pikników, których tematem przewodnim – oprócz zdrowia – jest jazda na rowerze. Za organizację wydarzenia odpowiada Czesław Lang – szef Tour de Pologne. Impreza miała swoją premierę w kwietniu na Stadionie Narodowym w Warszawie, a 17 i 18 maja mieszkańcy Zabrza mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy.

Piknik był nie tylko promocją kolarstwa, ale też promocją zdrowego trybu życia. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał możliwość skorzystania ze strefy z bezpłatnymi poradami dietetycznymi oraz zrobienia szeregu badań profilaktycznych m.in.: bezpłatnego badania cholesterolu czy poziomu cukru. Można było skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznych i warsztatów dotyczących siedzącego miejsca pracy dla dzieci i dorosłych, które miały na celu zmniejszenie bólu pleców.

W trakcie imprezy uczestnicy mogli zwiedzać Muzeum Tour de Pologne. To pierwszy tego typu projekt na świecie. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzono mnóstwo pamiątek związanych z naszym narodowym wyścigiem i polskim kolarstwem.

Zabrzanie mogli także zmierzyć się w Mini Tour de Pologne Amatorów i zdobyć najlepszy czas na szosowych trenażerach, które są połączone z interaktywną makietą z mikro kolarzami. Nie zabrakło rodzinnej zabawy, ale też sportowej rywalizacji, gdyż zmaganiom towarzyszył wirtualny ranking oraz nagrody.

Śmiałkowie próbowali swoich sił, starając się pobić czas Czesława Langa w specjalnej Strefie Wyzwań w Grand Prix Wyścigu po zdrowie.

Głównym punktem sobotniego programu Pikniku, był pokaz kulinarny słynnego francuskiego kucharza polskiego pochodzenia, uczestnika programu Master Chef, Mikołaja Reya. Do przygotowania jednego z dań zaprosił on prezydent Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik. Szef kuchni zaproponował przyrządzenie prostej, ale zarazem efektywnej przystawki na zimno – carpaccio z buraka, koziego sera i kapusty pak choin.