Konferencja "Dziecko, dorosły, senior – etapy rozwoju w rodzinie"

16.05.2019

W Hotelu Diament w Zabrzu trwa Konferencja „Dziecko, dorosły, senior – etapy rozwoju w rodzinie”, organizowana w ramach XII Metropolitalnego Święta Rodziny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Metropolita Katowicki arcybiskup Wiktor Skworc oraz Ordynariusz Gliwicki biskup Jan Kopiec.

„Tajemniczy ogród. Dziedziczenie traumy”, „Zespół stresu u opiekuna chorego z otępieniem, jak sobie radzić?” czy „Higiena snu w rodzinie” to tylko część z wykładów, które znalazły się w programie konferencji.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się m.in. iż traumę dziedziczymy do trzeciego pokolenia, a cierpienia występujące w naszym życiu mogą mieć związek z naszą rodziną. Jak tłumaczyła prof. Jadwiga Jośko-Ochojska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – dziedziczymy lęki po naszych dziadkach czy rodzicach, ale także przekazujemy je naszym dzieciom. Najważniejsze dla każdego z nas powinno być pozbycie się stresu, ponieważ wpływa on na nasze zdrowie. Układ immunologiczny, który odpowiada za naszą odporność działa prawidłowo tylko i wyłącznie gdy nie jesteśmy poddani stresowi.