Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzień Osób z Niepełnosprawnością

16.05.2019

Już 17 maja ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. W programie znajdą się spotkania z ekspertami ZUS, NFZ i PFRON oraz z przedstawicielami innych instytucji organizacji wspierających te osoby. Będą też spotkania z osobami z niepełnosprawnością, które opowiedzą o swojej drodze do sukcesu, darmowe badania medyczne, degustacje zdrowiej żywności i warsztaty artystyczne.

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnością. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego ZUS organizuje wydarzenie, które ma zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju i aktywności zawodowej.

Eksperci PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pracownicy NFZ opowiedzą też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

W Oddziale ZUS w Zabrzu wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.15 koncertem muzycznym jako elementem muzykoterapii, po czym przedstawiciel NFZ opowie na temat turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, o tym jak żyć zdrowo opowiedzą przedstawiciele Śląskiej Fundacji Centrum Chorób Serca w Zabrzu, będą też warsztaty „Majowy Ogród” czyli leczenie przez hortiterapię, o tym czy poezja może leczyć opowie Justyna Kędzia, przedstawiciele, o pracy osób niepełnosprawnych opowiedzą przedstawiciele Centrum DZWONI w Bytomiu, a jakie kroki ma podjąć rodzic, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności opowie ekspert z PFRON.

Dodatkowo do dyspozycji klientów będą stoiska eksperckie z instytucji i organizacji wspierających niepełnosprawnych. Będzie też okazja do wykonania bezpłatnych badań: pomiar ciśnienia, spirometria, analiza wieku serca, densytometria oraz porad kosmetycznych, fizjoterapeutycznych i farmaceutycznych.

Od 1 do 15 czerwca w siedzibie Oddziału ZUS w Zabrzu odbędzie się wystawa malarska Katarzyny Warachim, która maluje obrazy ustami. W ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością 15.06 odbędzie III Bytomski Charytatywny Bieg Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, którego współorganizatorem jest zabrzański ZUS.

Więcej informacji na stronie: www.zus.pl/dzienON