Do Warszawy wyruszył pociąg Powstaniec Śląski

16.05.2019

Dzisiaj o godz. 5.57 z Katowic do Warszawy wyruszył specjalny pociąg Powstaniec Śląski. W rocznicę Powstań Śląskich młodzież, grupy rekonstrukcyjne, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, przedstawiciele instytucji kultury, organizacji społecznych, samorządowcy i politycy spotkają się z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą.

Przed odjazdem pociągu do stolicy na peronie grała Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a do odwiedzenia Sztolni Królowa Luiza oraz Zabytkowej Kopalni Guido zapraszał Skarbnik, który częstował szklakami.

Wydarzenie odbywa się w ramach zainaugurowanych w tym roku obchodów stulecia powstań śląskich. Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta RP, następnie pasażerowie pociągu udadzą się przed Grób Nieznanego Żołnierza.

– Chcemy świętować rocznicę powstań nie tylko w naszym regionie, ale podzielić się tą radością z mieszkańcami całego kraju. Wspólnie oddamy hołd bohaterom walki o polskość Śląska – mówili przed odjazdem marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.