Tydzień Bibliotek – tydzień atrakcji nie tylko dla bibliotekarzy!

07.05.2019

Tydzień Bibliotek, coroczne święto bibliotek, czytelników i bibliotekarzy, organizowane jest od 2004 roku w całym kraju. Akcja tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Tegoroczna upłynie pod przewodnim hasłem #biblioteka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu przygotowała na ten wyjątkowy w bibliotecznym kalendarium czas kilka imprez.

Cykl imprez rozpocznie się w środę, 8 maja, po japońsku. W ramach projektu "Made in Japan: tak daleko, tak blisko" w Czytelni Ogólnej i Prasy (ul. Wyzwolenia 4) odbędą się warsztaty tworzenia anime pod kierunkiem Szymona Teluka. Znany rysownik
pokaże podstawowe i zaawansowane techniki tworzenia postaci z mangi i anime. O ile miejsca na to spotkanie są już zarezerwowane, nie zabraknie miejsc – krzeseł, które na dwie godziny zamienią się w kinowe fotele – na projekcję znakomitego japońskiego filmu z nurtu anime ze Studia Ghibli w reżyserii mistrza Hayao Miyazaki. Projekcja odbędzie się w ramach klubu filmowo-literackiego "Dyskurs" w Czytelni Ogólnej i Prasy (ul. Wyzwolenia 4) – 8 maja, godz. 19.30.

Dzień później – w czwartek – MBP zaprasza na spotkanie autorskie z jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich autorek Joanną Bator. Tym razem również nie zabraknie akcentów japońskich, bowiem rozmowa z pisarką osnuta będzie wokół kilku jej książek zainspirowanych pobytem w Kraju Kwitnącej Wyspy, którym jest zafascynowana (m.in. "Japoński wachlarz", "Rekin z Parku Yoyogi" i "Purezento").
Spotkanie autorskie z Joanną Bator – 9 maja, godz. 17.00, Wyższa Szkoła Techniczna w Zabrzu, park Hutniczy 3-5. Wstęp wolny.

Z kolei piątek, 10 maja, zapowiada się "odjazdowo" i bardzo aktywnie, pod znakiem rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz". MBP w Zabrzu wspólnie z Zabrzańską Masą Krytyczną organizuje tę plenerową akcję już po raz ósmy. W tym roku zabrzańscy bibliotekarze połączą siły z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach oraz Gliwicką Masą Krytyczną. Start zaplanowano z placu Wolności, potem grupa z Zabrza połączy się z grupą z Gliwic i wspólnie dojadą do mety przy Arenie Gliwice. Całość trasy wynosi ok. 12 km pokonywanych tempem rekreacyjnym (dzieci pod opieką rodziców i koniecznie w kaskach). Wśród uczestników na mecie rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. Kolorem akcji jest pomarańczowy, ideą – propagowanie aktywnego spędzania czasu oraz czytania.
Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz” – 10 maja, start: godz. 18.00, plac Wolności w Zabrzu, meta: Arena Gliwice.

I wreszcie, w sobotę, 11 maja, zabrzańska biblioteka wraz z Muzeum Górnictwa Węglowego zapraszają do Parku 12C i Sztolni Królowa Luiza na spotkanie z cieszącą się ogromną popularnością wśród najmłodszych czytelników Kicią Kocią i jej autorką Martą Głowińską. Uczestników czeka prawdziwy „kociokwik”, bo propozycji w czasie tego familijnego pikniku będzie moc. Dość wymienić wspomniane spotkanie z twórczynią Kici Koci, warsztaty z Bajanką w specjalnie zaaranżowanym „Pokoju Kici Koci” oraz czytelniczy piknik z przychodnią „Kocia Łapka”, „Kociokwikiem”, czyli animacjami i zabawami ruchowymi, oraz konsultacjami z psychologiem i logopedą „PsychoLogo”. Chętni będą mogli (odpłatnie) zwiedzić podziemną trasę Sztolni Królowa Luiza z przygotowanymi specjalnie na tę akcję przystankami literackimi. Wstęp na teren Parku 12C – 1 zł. Uwaga! Czytelnicy MBP w Zabrzu za okazaniem legitymacji bibliotecznej wchodzą bezpłatnie.
Plenerowa akcja „Pociąg do książek. Kicia Kocia zaprasza!” – 11 maja, godz. 10.00-18.00, Park 12C, ul. Sienkiewicza 43.

A już na zakończenie Tygodnia Bibliotek MBP w Zabrzu zaprosi do „Czytelni pod chmurką” na wspólne głośne czytanie fragmentów wybranych tekstów. Będzie można przynieść ulubioną książkę – do czytania lub na wymianę. Wystąpią kuglarze ze Śląskiego Klubu Kuglarskiego i zagra zespół muzyczny ZSO 11 w Zabrzu. „Czytelnia pod chmurką” to jeden z elementów akcji „W Zabrzu dobrze mi się czyta” organizowanej od kilku już lat przez Bibliotekę ZSO 11 w Zabrzu we współpracy z Fundacją "Nasza Trójka" , Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach Filią w Zabrzu , MBP Zabrze i MDK 2.
„Czytelnia pod chmurką” – 15 maja, godz. 16.00-18.00, plac Teatralny w Zabrzu.

"Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – napisała Wisława Szymborska. Wokół książek, czytania, autorów i kreowanych przez nich postaci literackich można wymyślić ciekawe, inspirujące i zachęcające do poznawania świata imprezy. Tą myślą kierują się organizatorzy Tygodnia Bibliotek w całej Polsce. Tą myślą kierujemy się również my – zabrzańscy bibliotekarze, zapraszając do licznego udziału w przygotowanym przez nas majowym programie. Do zobaczenia! – zachęcają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu

Więcej o imprezach Tygodnia Bibliotek na naszej stronie www.biblioteka.zabrze.pl oraz profilu fb MBP Zabrze.