Zabrzański Rower Miejski – nowe stacje, więcej rowerów!

06.05.2019

6 maja rozpoczął się kolejny sezon Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Tym razem mieszkańcy mogą korzystać z 8 stacji i 65 rowerów, w tym dwóch tandemów i roweru familijnego typu cargo.

Rowery miejskie pojawiły się w Zabrzu w ubiegłym roku w ramach realizowanego przez firmę Nextbike Polska dwumiesięcznego programu pilotażowego. Zabrzański Rower Miejski został jednak do końca sezonu, a liczba rowerów wzrosła z 32 do 50 sztuk. W nowym sezonie zdecydowano się na kolejną rozbudowę do 8 stacji i 65 rowerów.

– Wypożyczalnie rowerów w naszym mieście się sprawdziły. W ubiegłym sezonie zabrzanie chętnie z nich korzystali i dopytywali o kolejne stacje. To najlepsze potwierdzenie, że podjęcie tej inicjatywy było dobrą decyzją i przyniosło spodziewany efekt. Mieszkańcy potwierdzili tym samym, że preferują aktywny wypoczynek. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom w sezonie, który właśnie otwieramy, do dyspozycji zabrzan oddane zostały kolejne dwie stacje Zabrzańskiego Roweru Miejskiego – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W ubiegłym sezonie rowery zostały wypożyczone ponad 7 200 razy, a w systemie zarejestrowało się 2 800 użytkowników. Nie tylko oni korzystali jednak z rowerów – 2 000 razy zabrzańskie rowery wypożyczyły osoby zarejestrowane wcześniej w innych systemach Nextbike.

– Ze wszystkich rowerów Nextbike w Regionie można korzystać za pomocą jednego konta. Dodatkowo od tego roku dzięki współpracy poszczególnych miast i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii można się poruszać na rowerach standardowych pomiędzy Zabrzem, Chorzowem, Katowicami, Tychami, Siemianowicami Śląskimi i Sosnowcem – mówi Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Rower może wypożyczyć każdy zarejestrowany użytkownik. Rejestracji można dokonać m.in. na stronie ZabrzanskiRowerMiejski.pl. Należy pamiętać o zasileniu konta kwotą co najmniej 10 złotych. To minimalny stan konta umożliwiający korzystanie z roweru. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne, potem opłaty naliczane są zgodnie z cennikiem – od złotówki za pierwszą godzinę.

Rowery można wypożyczać na jednej z ośmiu stacji: Sztolnia Port, Plac Dworcowy, Guido, Sztolnia Królowa Luiza, Politechnika Śląska, Rokitnica pętla, Aquarius Kopernik i Grzybowice. Wystarczy na terminalu wpisać swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Można również skorzystać z aplikacji mobilnej Nextbike. Logujemy się w niej tylko raz, potem wystarczy zeskanować kod QR i ruszyć w drogę.