W Zabrzu świętowano 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

06.05.2019

1 maja w Parku 12C Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbył się piknik rodzinny „Radosna Europa”. Imprezę przygotowano z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wspaniała pogoda oraz liczne przygotowane atrakcje sprawiły, że piknik cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zabrzan i mieszkańców sąsiednich miast. Dzieci i dorośli mogli uczestniczyć m.in. w konkursach tematycznych z wiedzy o państwach członkowskich Unii Europejskiej, a dla najmłodszych animatorzy przygotowali gry i zabawy. Nie zabrakło występów muzycznych i koncertu Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego pod dyrekcją Henryka Mandrysza.

Uczestnicząca w pikniku prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreślała ogromne znaczenie przynależności do UE dla rozwoju miasta. – Od wielu lat efektywnie sięgamy po dotacje z Unii Europejskiej na realizację projektów i przedsięwzięć służących mieszkańcom. Dzięki pozyskanym funduszom możliwa była realizacja wielu ważnych przedsięwzięć drogowych, przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, budowa obiektów sportowych, realizacja wielu projektów edukacyjnych i rewitalizacyjnych – wyliczała prezydent Zabrza.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach wartość inwestycji zrealizowanych w Zabrzu przy wsparciu z budżetu UE sięgnęła 2,1 mld zł. 1,1 mld zł to bezzwrotne środki pozyskane przez samorząd z Unii Europejskiej.

Na zakończenie oficjalnej części pikniku zaśpiewano wspólnie „Odę do radości” i zapozowano do pamiątkowego zdjęcia z wielką puzzlową mapą Europy w tle.