Zabrze przestrzenią rozwoju

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zabrzu

06.05.2019

Tradycyjne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Zabrzu rozpoczęły się w kościele pw. św. Anny uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny. Liturgię uświetnił swym udziałem chór „Rezonans con tutti” kierowany przez Arlenę Różycką-Gałązkę i Waldemara Gałązkę.

Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych miasta, na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik wraz z zastępcami, a także przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar wraz z radnymi, złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą „Pamięci tych, co grobów nie mają” na placu kościelnym.
Hołd poległym oddali również przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzone delegacje reprezentujące zabrzańskie instytucje kultury, miejskie jednostki organizacyjne oraz organizacje pozarządowe.

Następnie w ogrodach parafialnych rozpoczął się piknik majówkowy dla mieszkańców, któremu towarzyszył koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Jednocześnie w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia w Zabrzu odbyły się zajęcia edukacyjno-warsztatowe pod hasłem „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Mali uczestnicy mogli wykonać własnoręcznie flagi, kokardy patriotyczne i inne akcesoria w barwach narodowych. Prowadzące warsztaty przypomniały, skąd wywodzą się nasze barwy i symbole narodowe, i jak należy prawidłowo wieszać flagi.