Za nami XI Międzynarodowe Targi Turystyki

15.04.2019

Za nami XI edycja Międzynarodowych Targów Turystyki. Atrakcji i tym razem nie brakowało. W programie imprezy znalazły się m.in. pokazy kulinarne i degustacje specjałów kuchni greckiej; występy taneczne, w trakcie których królowała zorba, koncerty, warsztaty i wiele propozycji na spędzanie wolnego czasu zarówno w Zabrzu, na Śląsku, w Polsce i za granicą.

Oficjalnego otwarcia XI Międzynarodowych Targów Turystyki dokonała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wraz z Nikolettą Nikolopoulou – dyrektor Biura na Polskę i Czechy Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej.

Partnerem tegorocznej edycji targów była Grecja, a przedstawiciele Biura na Polskę i Czechy Narodowej Organizacji Turystycznej dołożyli wszelkich starań by uczestnicy tego dwudniowego wydarzenia mieli możliwość poznania ich ojczyzny zarówno od strony atrakcji turystycznych, jak i bogactwa regionalnej kultury oraz kuchni. Goście targów mogli posłuchać występów Zoe Tiganourii z zespołem, czy też wziąć udział w pokazie kulinarnym Teo Vafidisa – honorowego członka Chef’s Club of Greece, reprezentanta Poland Branch Office Chef’s Club of Greece.

W targach uczestniczyli przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów z całej Europy. Można było odwiedzić stoiska przygotowane przez wystawców m.in. z Grecji, Czech, Słowacji i Polski. Obok stoiska partnera Targów – Grecji, w MOSiR w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na gości czekało ponad 70 stoisk przygotowanych m.in. przez: Szyb Maciej w Zabrzu, Galerię Figur Stalowych w Gliwicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Kolejkowo, Park Techniki Wojskowej w Zabrzu, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach, Łódzką Organizację Turystyczną, Lubowniańskie Muzeum – Zamek w Starej Lubowni, Orawską Kolejkę Leśną oraz Zamek Orawski.

Ciekawą propozycją był też z pewnością konkurs, który zorganizowany został w trakcie targów. Wygrać można było m.in.: wycieczkę do Grecji ufundowaną przez kraj partnerski, piłkę z autografami piłkarzy Górnika Zabrze, dwudniowy pobyt w hotelu Diament ze śniadaniem i kolacją, zaproszenia do Multikina, zaproszenia do klubu Fitness Reshape, zaproszenia do Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji, zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza, zaproszenia do Filharmonii Zabrzańskiej, Teatru Nowego, Śląskiego Ogrodu Botanicznego czy Kolejkowa.

Międzynarodowe Targi Turystyki towarzyszyły dwudniowej XVI Międzynarodowej Konferencji Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego, która rozpoczęła się w naszym mieście 18 kwietnia. Na zaproszenie Miasta Zabrze i Polskiej Izby Turystyki do naszego miasta przyjechali eksperci z kraju i zagranicy m.in. z Belgii, Francji, Słowacji, Czech, Niemiec, Chorwacji i Grecji. Tematem tegorocznej dwudniowej konferencji były „Działania edukacyjne w promocji turystyki dziedzictwa przemysłowego”.

Organizowana od szesnastu lat w Zabrzu konferencja to spotkanie ekspertów z wielu krajów, którzy zajmują się turystyką. Krajowi prelegenci reprezentowali m.in.: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Łódzka Lokalna Organizacja Turystyczna, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach oraz Muzeum Śląskie.

– Te dwa dni to wspaniała okazja do wymiany myśli, dobrych praktyk i doświadczeń, która powoduje, że wszyscy na tym szlaku turystyki postindustrialnej coraz bardziej idziemy razem – stwierdziła podczas otwarcia konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Ciekawe wykłady, warsztaty i dyskusje, których co roku jesteśmy świadkami świadczą m.in. o tym, że mamy wiele doświadczeń, którymi możemy się wymienić i wzajemnie inspirować.