Zabrze przestrzenią rozwoju

W Zabrzu rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego

11.04.2019

W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 410 w Zabrzu, trwa XVI Międzynarodowa Konferencja dotycząca turystyki industrialnej. Na zaproszenie Miasta Zabrze i Polskiej Izby Turystyki do naszego miasta przyjechali eksperci z kraju i zagranicy m.in. z Belgii, Francji, Słowacji, Czech, Niemiec, Chorwacji i Grecji. Tematem tegorocznej dwudniowej konferencji są „Działania edukacyjne w promocji turystyki dziedzictwa przemysłowego”.

Konferencja to spotkanie ekspertów z wielu krajów, którzy zajmują się turystyką. Krajowi prelegenci reprezentują m.in.: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Łódzka Lokalna Organizacja Turystyczna, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach oraz Muzeum Śląskie.

– Te dwa dni, które są przed nami, to wspaniała okazja do wymiany myśli, dobrych praktyk i doświadczeń, która powoduje, że wszyscy na tym szlaku turystyki postindustrialnej coraz bardziej idziemy razem – stwierdziła podczas otwarcia konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Ciekawe wykłady, warsztaty i dyskusje, których co roku jesteśmy świadkami świadczą m.in. o tym, że mamy wiele doświadczeń, którymi możemy się wymienić i wzajemnie inspirować.

Miasto Zabrze organizuje międzynarodową konferencję poświęconą turystyce dziedzictwa przemysłowego od 2004 r. Z każdym rokiem zwiększa jej zasięg i znaczenie. Dorobek konferencji jest zauważalny w skali międzynarodowej. Miasto Zabrze jest gospodarzem tych wydarzeń ze względu na długie tradycje związane z rozwojem przemysłu oraz z uwagi na dbałość o swoje dziedzictwo i jego konsekwentne wykorzystanie na rzecz rozwoju turystyki. W konferencji od lat uczestniczą instytucje Unii Europejskiej, Rady Europy, OECD i UNESCO, a także organizacje pozarządowe, takie jak Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego. Pierwsza konferencja zakończyła się uchwaleniem rezolucji adresowanej do administracji centralnej i samorządów, jak również do dysponentów dziedzictwa przemysłowego, branży turystycznej, świata nauki i mediów. Następstwem kolejnych konferencji jest utworzenie w Zabrzu, w 2008 roku, Międzynarodowego Centrum Badań i Dokumentacji nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki. VIII Konferencja odbyła się w ramach 52 Sesji Komisji Regionalnej ds. Europy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) skupiającej przedstawicieli Europejskich Ministerstw odpowiedzialnych za turystykę. Celem tego przedsięwzięcia była dyskusja na temat rozwoju inicjatyw turystycznych oraz przyjęcia wspólnej strategii rozwoju i dbałości o dziedzictwo przemysłowe.

Już jutro w Zabrzu w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczną się dwudniowe Międzynarodowe Targi Turystyki. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Aktualne informacje zarówno na temat targów, jak i konferencji, znajdziecie Państwo na stronach:
www.targi-zabrze.pl
www.konferencja-zabrze.pl