Zabrze przestrzenią rozwoju

Miasto Zabrze upamiętni ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

09.04.2019

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka–Szulik zaprasza na uroczystość upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, która odbędzie się 10 kwietnia, o godz. 8.41, w parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela. Uroczystość poprzedzi msza św. w intencji ofiar, która odbędzie się o godz.: 08.00 w kościele pw. św. Kamila.

Zabrze jest miastem, które dba o zachowanie pamięci historycznej wśród swoich mieszkańców. W tym roku mija 79. rocznica Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – zbrodni, której ofiarami byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz inteligencja, a katem aparat państwowy byłego Związku Radzieckiego. Jak wynika z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej zginęło wówczas ponad 21 760 Polaków.

10 kwietnia 2010 roku, w drodze do Smoleńska na obchody 70 rocznicy tych tragicznych wydarzeń, rozbił się prezydencki samolot Tu- 154. Zginęło 96 osób w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.