Już jutro – święto turystyki w Zabrzu

09.04.2019

Przed nami 11. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki, które odbędą się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu 12-13 kwietnia. Udział w targach potwierdzili już przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Grecji. Jak co roku na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, warsztatów, pokazów i degustacji. Wstęp bezpłatny.

W tym roku partnerem Targów będzie Grecja, która zaprezentuje swoją ofertę turystyczną i kulturalną. Dzięki Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (Biuro na Polskę i Czechy) będzie można spróbować greckich specjałów i zobaczyć występy artystyczne przybliżające grecką kulturę. Usłyszymy m.in. Zoe Tiganouria – grecką piosenkarkę i kompozytorkę.

Pokazy kulinarne ze sceny poprowadzi Teo Vafidis – honorowy członek Chef’s Club of Greece, reprezentant Poland Branch Office Chef’s Club of Greece.

W poprzednich latach wśród wystawców prezentujących swoją ofertę podczas targów znaleźli się przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, szlaków turystyki dziedzictwa przemysłowego, szlaków kulinarnych, winnych, rękodzieła artystycznego, fortyfikacji, tras podziemnych oraz przedstawiciele miast i regionów z Polski, Francji, Indii, Kolumbii, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Tunezji, Rosji, Słowacji, Włoch, Czech i Peru.

Wiadomo już, że wśród tegorocznych wystawców znajdzie się ponad 70 stoisk przygotowanych m.in. przez: Szyb Maciej w Zabrzu, Galerię Figur Stalowych w Gliwicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Kolejkowo, Park Techniki Wojskowej w Zabrzu, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach, Łódzką Organizację Turystyczną, Lubowniańskie Muzeum – Zamek w Starej Lubowni, Orawską Kolejkę Leśną oraz Zamek Orawski.

Ciekawą propozycją będzie z pewnością konkurs, który zorganizowany zostanie w trakcie Targów. Wygrać będzie można m.in.: wycieczkę do Grecji ufundowaną przez kraj partnerski, piłkę z autografami piłkarzy Górnika Zabrze, dwudniowy pobyt w hotelu Diament ze śniadaniem i kolacją, zaproszenia do Multikina, zaproszenia do klubu Fitness Reshape, zaproszenia do Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji, zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza, zaproszenia do Filharmonii Zabrzańskiej, Teatru Nowego, Śląskiego Ogrodu Botanicznego czy Kolejkowa. Szczegółowe informacje o konkursie znajdziecie Państwo na facebooku (Międzynarodowe Targi Turystyki w Zabrzu).

Międzynarodowe Targi Turystyki towarzyszą międzynarodowej konferencji poświęconej turystyce dziedzictwa przemysłowego organizowanej w Zabrzu od 2004 r. Z roku na rok zwiększa się zasięg i znaczenie konferencji. Jej dorobek jest zauważalny w skali międzynarodowej. Miasto Zabrze jest gospodarzem tych wydarzeń ze względu na długie tradycje związane z rozwojem przemysłu oraz z uwagi na dbałość o swoje dziedzictwo i jego konsekwentne wykorzystanie na rzecz rozwoju turystyki. W konferencji od lat uczestniczą instytucje Unii Europejskiej, Rady Europy, OECDi UNESCO, a także organizacje pozarządowe, takie jak Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego czy Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego.

W tym roku Międzynarodowa Konferencja Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego odbędzie się w Zabrzu 11 i 12 kwietnia, a jej tematem będą działania edukacyjne w turystyce dziedzictwa przemysłowego. Wśród prelegentów zagranicznych znajdą się m.in. przedstawiciele instytucji z Belgii, Czech, Francji, Gruzji, Chorwacji, Grecji, Słowacji i Niemiec. Krajowi prelegenci reprezentować będą m.in.: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Łódzka Lokalna Organizacja Turystyczna, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach oraz Muzeum Śląskie.

Aktualne informacje zarówno na temat targów, jak i konferencji, znajdziecie Państwo na stronach:
www.targi-zabrze.pl
www.konferencja-zabrze.pl