XXVI Gala Izby Rzemieślniczej i Małej i Średniej Przedsiębiorczości

08.04.2019

6 kwietnia, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbyła się XXVI Gala Rzemiosła zorganizowana przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Po raz pierwszy w historii tego święta śląskiego rzemiosła w wydarzeniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Osobiście wręczył też nagrody, jakie przyznała w tym roku Izba: Rzemieślnik Roku, Szabla im. Jana Kilińskiego, Firma z Jakością, Firma Rodzinna oraz Wiarygodny Lider Biznesu.

Szczególny charakter uroczystości podkreśliła obecność wyjątkowych gości, pośród których – obok prezydenta RP Andrzeja Dudy pojawili się też m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele województwa, uczelni wyższych, prezydenci miast oraz radni. Największą grupę na widowni stanowili jednak przedsiębiorcy. Zebranych gości przywitał prof. Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości i jednocześnie gospodarz wieczoru.

W trakcie gali wręczono najwyższe odznaczenia rzemieślnicze w 6 kategoriach prawie 25 przedsiębiorcom. Wśród nich nie zabrakło laureatów z Zabrza. Zaszczytny tytuł Rzemieślnika Roku przypadł w udziale Ryszardowi Genge, właścicielowi firmy Moto-Test w Zabrzu. PUH Novax z Zabrza otrzymało tytuł Wiarygodny Lider Biznesu, a Piekarnia Ciastkarnia Kłos z Zabrza nagrodę w kategorii Firma Rodzinna.

Prezydent Andrzej Duda wręczył Szablę im. Jana Kilińskiego Mieczysławowi Kucharskiemu, właścicielowi Hotelu i Restauracji Marysin Dwór w Katowicach.

Za wspieranie rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości Rzemieślniczy Mikrofon otrzymało Polskie Radio Katowice.
Podczas gali wręczono także nagrody Gloria Artis. Złotą otrzymał Krzysztof Krzysztof Dzikowski, autor tekstu m.in. takiej piosenki jak "Jest taki dzień" oraz wielu innych, które śpiewały Czerwone Gitary. Srebrną przyznano Janowi Skrzypczykowi, perkusiście Czerwonych Gitar, który jako jedyny jest w zespole od samego początku do teraz.

Honorową Złotą Nagrodę otrzymał prezydent Andrzej Duda.