Inauguracja VIII edycji programu Fortum dla Śląskich Dzieci

21.03.2019

W sali kinowej Elektociepłowni Zabrze odbyło się dzisiaj spotkanie inaugurujące ósmą edycję programu Fortum dla Śląskich Dzieci, którego partnerem jest Miasto Zabrze. Wzieli w nim udział m.in. zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica, przedstawiciel Elektrociepłowni Fortum Zabrze oraz dzieci, które zakwalifikowały się do kolejnej edycji akcji i ich rodzice.

Fortum dla Śląskich Dzieci to program wspierający dzieci i młodzież, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej oraz wyrównujący ich szanse na lepszą przyszłość. Jest on z sukcesem realizowany nieprzerwanie od 2012 roku w dwóch śląskich miastach – Zabrzu oraz Bytomiu pod patronatem prezydentów tych miast – prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki- Szulik oraz prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Warunkiem zakwalifikowania się do projektu jest wiek od 11 do 15 lat oraz pasja i determinacja do spełniania marzeń.

Uczestnicy będą brali udział w warsztatach dziennikarskich, fotograficznych, teatralnych oraz tanecznych. Dla tych, którzy wykażą się największą determinacją oraz zaangażowaniem, a także wysoką frekwencją na zajęciach – firma Fortum przewidziała roczny program stypendialny, w ramach którego będą się mogli dalej rozwijać w wybranej dziedzinie.

Do tegorocznego programu zakwalifikowanych zostało 75 dzieci z Zabrza i 75 z Bytomia. Dotychczas w programie Fortum dla Śląskich Dzieci wzięło udział łacznie blisko 1000 uczestników, z których ponad 500 nagrodzono indywidualnymi stypendiami.

– Ósma edycja projektu Fortum dla Śląskich Dzieci kolejny raz umożliwi nam rozwijanie w dzieciach postawy zwycięzcy, która mówi, że niezależnie kim jesteś i skąd pochodzisz, możesz spełnić swoje marzenia i osiągnąć sukces w życiu – przekonują organizatorzy akcji.

Projekt składa się z dziesięciu sobotnich spotkań, które rozpoczynają się w marcu, a kończą w czerwcu. Uczestnicy pod okiem doświadczonych trenerów będą brali udział w zajęciach o różnej tematyce z czego każde może im dostarczać niezapomnianych chwil oraz nowych wrażeń.

Młodzież w czasie projektu ma również okazję spotkać się ze znanymi Ślązakami, ludźmi, którzy odnieśli sukces oraz porozmawiać z nimi i dowiedzieć się jaką drogę przebyli, by spełnić swoje marzenia. Goście, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami pokazują, że determinacja, gotowość na zmianę, dyscyplina oraz wiara w lepszą przyszłość pomagają w osiąganiu zamierzonych celów i realizacji marzeń oraz stają się inspiracją i wzorem do naśladowania dla młodych marzycieli.

Podczas trwania całego projektu oraz programu stypendialnego, dzieci mogą liczyć na cały sztab ludzi w tym wykwalifikowanych trenerów oraz oddanych wolontariuszy, którzy w dużej części są absolwentami projektu. W tym roku w organizację projektu zaangażowanych jest ponad 50 osób.

Na koniec cyklu zajęć uczestnicy wspólnie mają szansę zaprezentować wszystkie umiejętności, które nabyli podczas warsztatów, w trakcie finałowego występu, który w tym roku zaplanowano na 13 czerwca br.