Zabrze przestrzenią rozwoju

Kolejne spotkanie w ramach projektu Rokita Czyta

15.03.2019

"Chimerycznemu lokatorowi" R. Topora poświęcone będzie kolejne spotkanie w ramach projektu Rokita Czyta, które odbędzie się 15 marca w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Roland Topor (ur. 7 stycznia 1938 w Paryżu, zm. 16 kwietnia 1997 tamże) – francuski pisarz polskiego pochodzenia, dramaturg, rysownik, grafik, reżyser teatralny i filmowy, aktor, scenarzysta i scenograf.

Topor był m.in. autorem licznych ilustracji książkowych oraz plakatów. Na prośbę Federico Felliniego przygotował projekt latarni magicznej – ważne ogniwo scenografii jego filmu Casanova (1976). Na kanwie jego powieści "Chimeryczny lokator" powstał film Romana Polańskiego pt. Lokator (1976), w którym sam Topor zagrał drobną rolę. Wystąpił również m.in. w 1979 w filmie Wernera Herzoga pt. "Nosferatu wampir".

Projekt Rokita Czyta realizowany jest od marca 2014 r. Nieregularnie, ale zawsze o godz. 18.00 w rokitnickiej filii MBP w Zabrzu. Dyskusje toczą się wokół książek o bardzo różnorodnej tematyce, ale zawsze nietuzinkowych, wręcz prowokujących do tego, by o nich rozmawiać. Pierwsze spotkanie poświęcone było "Morfinie" Szczepana Twardocha, kolejne m.in. nst. książkom: "Źle urodzone" Filipa Springera, "Czarny Ogród" Małgorzaty Szejnert czy też "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator.