Album "Medyczne Zabrze"

06.03.2019

7 marca w Hotelu Diament w Zabrzu odbyła się promocja albumu "Medyczne Zabrze" ukazującego historię medycyny w Zabrzu, jej współczesne oblicze oraz rozwój, który jest impulsem dla innych sfer życia miasta.

Dzięki sukcesom medycznym Zabrze jest miastem, w którym prężnie rozwijają się nowoczesne technologie służące zdrowiu, a obok wybitnych lekarzy pracują nad nimi inżynierowie, biotechnolodzy, fizycy i informatycy.

Ratowanie życia i praca na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców, to jedno z najważniejszych wyzwań zabrzańskiego samorządu. Współpraca ośrodków opieki medycznej tworzy w Zabrzu efekty synergii, dając podwaliny pod rozwój nowoczesnej medycyny – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Nie byłoby polskiej medycyny w obecnym kształcie bez jej silnej, śląskiej gałęzi, nie byłoby śląskiej medycyny bez Zabrza. To kolebka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, miejsce pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, tak kochane i cenione przez najsławniejszego polskiego lekarza – prof. Zbigniewa Religę – honorowego obywatela miasta.

To w Zabrzu swój dorobek zbudowali dwaj późniejsi ministrowie zdrowia – profesorowie Zbigniew Religa i Marian Zembala. Pozycję Zabrza umacnia wciąż modernizowany Szpital Miejski, z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, które zyskało już renomę w skali ponadregionalnej. W Zabrzu wspaniali lekarze mogą liczyć na wsparcie ze stron inżynierów. To tutaj działa: Fundacja Rozwoju Kardiochirgurgii, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej czy utworzony przez Politechnikę Śląską, pierwszy w Polsce Wydział Inżynierii Biomedycznej. Innowacyjne metody leczenia opracowywane są w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med. Silesia, a wykorzystywane w medycynie materiały powstają w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk.

Album "Medyczne Zabrze" ma za zadanie pokazać zabrzańską medycynę poprzez jej ludzi i ich osiągnięcia, zilustrować jej potencjał i infrastrukturę. Można go kupić w Miejskiej Bibliotece Publicznej.