Janosch. uRodziny

21.02.2019

Od jedenastu lat zabrzanie w wyjątkowy sposób świętują urodziny jednego z najznamienitszych obywateli Zabrza, Horsta Eckerta, który powszechnie znany jest jako Janosch. Dlatego tradycyjnie na początku marca zorganizowane zostaną uroczystości, które podkreślą dokonania znakomitego artysty.

„Janoschowy geburstag” rozpocznie się już 9 marca. Wtedy właśnie planowana jest ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem wycieczka „Śladami Janoscha”, w której przewodnikiem będzie Dariusz „Gryzok” Walerjański, znany historyk i miłośnik Zabrza. Uczestnicy poznają najciekawsze zakątki miasta nieodłącznie związane z Jubilatem. Dodatkowo uczestnicy postarają się uporządkować rejon dawnej ulicy Piekarskiej, w której Janosch wychowywał się w pierwszych latach życia. Wycieczka jest darmowa, zapisać można się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu (ul. Brodzińskiego 4, tel. 32 271 04 74, e-mail: copzabrze@gmail.com), a decyduje kolejność zgłoszeń.

Dwa dni później, 11 marca, czyli w dniu urodziny Eckerta, zabrzanie świętować będą w Teatrze Nowym w Zabrzu, w trakcie porywającej inscenizacji słowno-muzycznej bajek Janoscha. Przygotowali ją podopieczni zabrzańskich przedszkoli na czele z Przedszkolem nr 28 w Zabrzu, które nosi miano zabrzańskiego artysty.

Świętowanie zakończy się 14 marca w Bibliotece Niemieckiego Mediotece Języka Niemieckiego w Katowicach przy ul. Bankowej 14. Tam w ramach "Mini-Wykładów" swój referat zatytułowany "Niemandsland nad Czarniawką – wymarzona ojczyzna Janoscha" wygłosi dr hab. Angela Bajorek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. To specjalistka z zakresu twórczości i życia zabrzańskiego artysty, autorka jego biografii. W 2017 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Po wykładzie zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Mój Niemandsland" w reżyserii Wojciecha Królikowskiego, a traktujący właśnie o Horście Eckercie.