Projekt z Zabrza wyróżniony w Berlinie

20.02.2019

14 lutego w Berlinie po raz szósty przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” na najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji. W kategorii wymiany szkolnej wyróżniono projekt „Nie mówię, ale się porozumiewam” Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu i szkoły Pestalozzi-Schule w Essen.

Dzieci i młodzież potrzebująca specjalnego wsparcia komunikowały się za pomocą dźwięków i wspólnie opracowały polsko-niemieckie tablice komunikacyjne. Dzięki udziałowi w różnych kreatywnych warsztatach majsterkowania, fotograficznych i filmowych doświadczyły, jak inne osoby postrzegają ich mocne strony.

Do konkursu zgłosiło się w sumie 80 projektów polsko-niemieckich, 17 z nich wzięło udział w rundzie finałowej. Do Berlina, na uroczystość wręczenia nagrody i poprzedzające ją trzydniowe seminarium, przybyli przedstawiciele wszystkich projektów.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz niemiecka minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży dr Franziska Giffey. Niemiecka Fundacja F.C. Flicka Przeciwko Ksenofobii, Rasizmowi i Nietolerancji wsparła konkurs kwotą 150 000 euro.
Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży przyznawana jest co trzy lata. Edycja „Razem w Europie. Jeden cel” była szóstą edycją konkursu.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Została utworzona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia organizacji, dzięki jej wsparciu odbyło się ponad 75 tys. projektów, w których udział wzięło blisko 3 miliony uczestników. Rocznie PNWM dotuje około 3 tys. programów, w których uczestniczy około 100 tys. młodych Polaków i Niemców.