Msza żałobna śp. Jacka Szkarłata

23.01.2019

Zmarł Jacek Szkarłat, długoletni dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu. Msza święta żałobna odprawiona została 24 stycznia w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu – Rokitnicy.

Pożegnaliśmy śp. Jacka Szkarłata, długoletniego dyrektora IV LO im. Mikołaja Reja. Pozostanie w naszej pamięci jako autorytet oświaty i przyjaciel młodzieży. Człowiek oddany sprawom kształcenia, zaangażowany w rozwój oświaty oraz otwarty na podejmowanie inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych. Szczególnie jestem mu wdzięczna za koordynowanie przedsięwzięcia "Moda na Polski". Rodzinie i Bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 stycznia w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie). Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 10.30. Kondukt żałobny wyruszy z kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku o godzinie 12.00.

Śp. Jacek Szkarłat podejmował ścisłą współpracę z instytucjami działającymi w otoczeniu oświaty i na jej rzecz, organizacjami pożytku publicznego w zakresie organizacji i realizacji projektów o charakterze edukacyjnym i społecznym. W 2016 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, na wniosek organizatorów Olimpiad Specjalnych, została laureatem nagrody „Wolontariusz Roku 2016”. Śp. Jacek Szkarłat koordynował wydarzenie pn. „Moda na Polski”. Przedsięwzięcie to zainicjowane przez Prezydent Zabrza w 2009 roku ma na celu skupienie uwagi młodzieży na pięknie i bogactwie języka ojczystego. W sposób profesjonalny zajmował się organizowaniem na terenie miasta cyklicznych inicjatyw kulturalnych i sportowych jak np. Zabrzański Festiwal Kolęd i Pastorałek czy Konkurs Ratowniczo-Obronny „Tarcza”. Rozwój ratownictwa medycznego i zaangażowanie uczniów także leżało mu głęboko na sercu. Działania na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży podejmowane przez śp. Jacka Szkarłata doprowadziły do zlikwidowania w szkole barier architektonicznych. Budynek ZSO nr 12 jako pierwszy w Zabrzu stał się w pełni dostępny dla uczniów niepełnosprawnych ruchowo. Dzięki podjętej współpracy międzynarodowej ze środowiskiem oświatowym Nadrenii Palatynatu zorganizowano wymianę młodzieży oraz wizyty seminaryjne dla nauczycieli. Efektem tych działań jest współpraca z fundacją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w zakresie pozyskiwania środków finansowych. Angażował się również w pozyskiwanie środków finansowych na zajęcia pozalekcyjne oraz doskonalenie zawodowe nauczycieli. Śp. Jacek Szkarłat był wielokrotnie wyróżniany Nagrodą Prezydenta Miasta Zabrze.