220 lat Sztolni – oferta dla mieszkańców Zabrza

23.01.2019

W 1799 roku rozpoczęto budowę Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, która dziś stanowi część Kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Aby uczcić to wydarzenie rok 2019 ogłoszony został rokiem Sztolni.Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza na jubileuszowe zwiedzanie magicznych podziemi. Sztolnia Królowa Luiza to obiekt unikatowy na skalę europejską. Przygotowano promocyjną cenę dla mieszkańców Zabrza – 25 zł od osoby.

Podziemna Trasa Turystyczna

Czas zwiedzania: 1,5 godziny

Długość trasy: około 1 km

Ograniczenia wiekowe: 3 lata

Cena: bilet normalny 35 zł; ulgowy 25 zł; rodzinny 25 zł.Z myślą o rodzinnym zwiedzaniu przygotowano 1,5 godziny pełne atrakcji, multimediów, i uruchamianych maszyn górniczych. Trasa wiedzie labiryntem chodników dawnej Kopalni Królowa Luiza. Turysta nie tylko może poczuć tu prawdziwą atmosferę kopalni, ale usłyszeć i zobaczyć najprawdziwsze górnicze maszyny służące transportowi i urabianiu węgla, z 22- tonowym, gigantycznym kombajnem węglowym na czele. Na dzieci czekają dodatkowo multimedialne infokioski, umożliwiające zapoznanie się z tradycjami górniczymi, poznanie podstawowych słówek po śląsku czy też regionalnych pieśni. Na sam koniec na wszystkich gości czeka podziemna przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, zwaną Karlikiem!

Podziemna Trasa Rodzinna

Czas zwiedzania: do 3 godzin

Długość trasy: około 1,5 km

Ograniczenia wiekowe: 6 lat

Cena: bilet normalny 45 zł; ulgowy 35 zł; rodzinny 30 zł.Trasa turystyczna to wyjątkowa, podziemna podróż w czasie. Zwiedzanie obejmuje wyrobiska zarówno Sztolni, jak i Kopalni Królowa Luiza, w przekrojowy sposób obrazując, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych.

Podczas zwiedzania zobaczyć można między innymi zabytkowe, ceglane portale chroniące i wzmacniające stropy, rekonstrukcję podziemnego portu, gdzie ładowano wydobyty węgiel do łodzi, chodnik wydrążony w całości w pokładzie węgla, który w skali europejskiego górnictwa można uznać za absolutny unikat. Turyści w trakcie zwiedzania poznają nie tylko różne metody wydobycia węgla, stosowane w poszczególnych okresach, ale jednocześnie dowiadują się o życiu zwykłych pracowników przemysłowych, przybywających na Górny Śląsk w poszukiwaniu lepszego życia oraz o przemianach w krajobrazie miejskim Zabrza, związanych chociażby z elektryfikacją, budową pierwszej linii kolejowej czy powstawaniem osiedli robotniczych.

Promocja jest ważna do 31 marca br. Kupując lub rezerwując bilet należy podać hasło ,,Żródło Śląska” i kod pocztowy miejsca zamieszkania. Dodatkowo przy rezerwacji online niezależnie od wyboru trasy Muzeum Górnictwa Węglowego przypomina o zaznaczeniu opcji biletu rodzinnego.