Zabrze przestrzenią rozwoju

Laury Umiejętności i Kompetencji wręczone po raz XXVII

21.01.2019

Już po raz XXVII Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wręczyła Laury Umiejętności i Kompetencji w kilkunastu kategoriach. To nagroda dla osób i instytucji wybijających się na polu społeczno-gospodarczym w województwie.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Zabrze jest współgospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia – stwierdziła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podczas uroczystej gali, która 19 stycznia odbyła się w Domu Muzyki i Tańca. – Choć nasze myśli biegną dziś w kierunku Gdańska, myślę, że nasza zaduma zatrzymuje się też tu, na tej gali. Przypominamy sobie, ilu wspaniałych ludzi przez te 27 lat mogliśmy poznać i podziwiać. Ci ludzie zmieniają Polskę, zmieniają Śląsk. Cieszę się, że tu na tej sali będziemy mogli realizować testament Pawła Adamowicza. Człowieka, który w niedzielę powiedział „Cudowny czas dzielenia się dobrem, ciągle trwa” – dodała prezydent Zabrza

W tym roku uhonorowano łącznie 67 osób i podmiotów. Najcenniejsza nagroda, Diamentowy Laur, trafiła do prof. Mariana Zembali – wybitnego kardiochirurga, transplantologa, legendy polskiej medycyny.

 – To święto nas wszystkich, ludzi Śląską, Zagłębia i śląskiej medycyny. Nie jest tajemnicą, że ostatni tydzień przeżywamy narodowy katharsis – mówił prof. Marian Zembala. – Każdy z nas przeżywa go z głębokim bólem w sercu. Dramat, jaki się stał, jest tak silny, że nie możemy przejść obok niego obojętnie. Przychodzi nam jednak na pomoc dekalog, uniwersalne przesłanie dla nas na wszystkie czasy, a on mówi „Zło dobrem zwyciężaj” – dodał.

Lista pozostałych laureatów jest bogata i ilustruje dokonania ważne i wielkie w skali regionu, kraju, a także Europy.

Kryształowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji z Diamentem za 2018 Kapituła uhonorowała: prof. dr. hab. n. med. Lecha Polońskiego – kardiologa, wieloletniego kierownika III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii ŚUM w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu; prof. dr. hab. n. med. Stanisława Wosia – kardiochirurga, emerytowanego wieloletniego kierownika Kliniki Kardiochirurgii ŚUM w Katowicach oraz prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Więcka – nefrologa, kierownika Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych ŚUM w Katowicach.

Kryształowe Laury Umiejętności i Kompetencji odebrali m.in.: Eugeniusz Budniok – wiceprezes Zarządu Business Centre Club w Warszawie, Kanclerz Loży Katowickiej; prof. dr hab. Antoni Cygan – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych, czy też dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji odebrali m.in.: prof. dr hab. Alicja Adamczak – prezes Urzędu Patentowego RP w 100-lecie Instytucji, Aurelia Hetmańska – dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach w 100-lecie Instytucji oraz Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes Związku Banków Polskich w Warszawie.

Nagrodę Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich” otrzymał bp Andrzej Czaja, ordynariusz Diecezji Opolskiej.

Pełna lista laureatów dostępna będzie na stronie: http://www.laury.rig.katowice.pl/